Apklausa
Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?
Balsų: 337, komentarų: 5
Renginiai
Tarptautinė Tolerancijos diena 11/16 - 11/16
Transseksualų atminimo diena 11/20 - 11/20
Visi renginiai »Autorius Martynas Norbutas, sekmadienį, 2021.10.31 20:01. Perskaityta 826 kartus
Gėjų eitynės visame pasaulyje sutraukia vis daugiau žmonių. Kodėl jos yra svarbios? Kokios buvo prieš daugiau nei 50 metų surengtos pirmosios eitynės? - GayLine redakcija klausia JAV žurnalisto Mark Allan Segal. Jis ne tik dalyvavo šiose eitynėse, bet buvo ir vienas iš tų, kuris prisidėjo prie jų organizavimo.
Mark Allan Segal (nuotr. antras iš kairės) // Nuotr. iš asmeninio archyvo
1960-aisiais policijos reidai gėjų baruose buvo įprastas reiškinys. 1969 birželio 28 d. viename iš Niujorko rajonų - Grinvičo kaime įsikūrusiame gėjų bare Stonewall Inn įvyko policijos reidas, kuris buvo kupinas smurto ir pažeminimų. Tai perpildė LGBTQ+ atstovų kantrybę ir jie nusprendė protestuoti. Per kelias savaites vietos gyventojai susibūrė į aktyvistų grupes, reikalaudami teisės gyventi atvirai, neslepiant savo seksualinės orientacijos ir nebijant būti suimtiems.
Mark Segal dalyvavo šiuose protestuose ir tais pačiais metais įkūrė Gėjų išlaisvinimo frontą. Jis taip pat buvo „The Christopher Street Gay Liberation Day“ komiteto narys, kuris 1970 metais surengė pirmąsias gėjų eitynes.
- Nemažai daliai žmonių, net ir LGBTQ+ bendruomenėje, kyla abejonių dėl LGBTQ+ eitynių. Jie klausia, kodėl LGBTQ+ bendruomenei yra toks didelis poreikis rodyti save ir savo seksualumą. Kokia prasmę jums turi eitynės? Kodėl tai svarbu?
Mano nuomone PRIDE yra geriausia, ką galėjo LGBTQ bendruomenė eksportuoti iš JAV. Visada tikėjau, kad yra vienas žodis, galintis sukurti lygybę mūsų bendruomenei. Tas žodis yra matomumas. PRIDE eitynės arba paradai yra matomas mūsų bendruomenės atstovavimas.
1970 m. rengiant pirmąsias eitynes buvo daug žmonių, kurie vis dar slėpėsi ir negalėjo dalyvauti renginyje. Žinoma šiandien vis dar yra asmenų, kurie dėl įvairių priežasčių negali išeiti į viešumą. Atsiskleidimas yra asmeninis sprendimas. Tiesa, bėgant metams PRIDE dalyvių visame pasaulyje išaugo nuo tūkstančių iki milijonų.
- Jūs buvote Stonewall riaušių liudininkas. Kas atsitiko 1969 m., kas paskatino žmones pradėti protestuoti?
1969-ieji buvo permainų metai JAV. Moterys kovojo už savo teises, taip pat juodaodžiai ir Porto Riko bendruomenė, kodėl gi nepadarius to ir mums? Tą vakarą (red. 1969 birželio 28 d.) visos mūsų emocijos susijusios su priespauda išsiliejo lauk.
- Buvote Cristopher gatvės gėjų išlaisvinimo dienos komiteto narys, kuris 1970 m. organizavo pirmąsias gėjų eitynes. Kodėl nariams eitynės buvo svarbios?
- Iš pradžių mes norėjome tik paminėti pirmąsias „Stonewall“ riaušių metines, pokyčių judėjimo susikūrimą. O paskui pradėjome suvokti viską, ką nuveikėme tais pirmaisiais metais. Pirmą kartą istorijoje mes kovojome už savo tapatybę ir tikrą LGBT bendruomenę. Tada taip pat norėjome užtikrinti matomumą ir pareikšti pasauliui, kad didžiuojamės tuo, ką nuveikėme ir kas buvome.
- Ar galite papasakoti daugiau apie pirmąsias gėjų eitynes? Kodėl žmonės prisijungė prie jų? Ar tai turėjo įtakos politikai?
Tai buvo pirmas kartas, kai visuomenė mus pamatė kaip politinę jėgą. Tūkstančiai žygiavo miesto centre reikalaudami lygių teisių. Politikai suprato, kad esame bendruomenė, kuriai reikia skirti dėmesio.
- Kaip, mūsų nuomone, bėgant laikui keitėsi eitynių samprata? Ar ji tebėra tokia pati, kokia buvo aštuntajame dešimtmetyje?
Ji skiriasi įvairiose pasaulio vietose. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Austrijoje ir Brazilijoje, eitynės tapo linksmybėmis, vakarėliu. Tokiose vietose kaip Turkija ir Vengrija tai yra politinis veiksmas. O kitose, tai buvo tapo kova už lygybę tuoktis... ir daugelyje pasaulio vietų eitynės iki šiol naudojamos kaip ir 1970 m., siekiant užtikrinti matomumą.
- Šiandien turime daug daugiau priemonių daryti įtaką. Kodėl šiandien svarbu organizuotis ir būti eitynių dalimi?
- Turime nueiti ilgą kelią, kol visi LGBT asmenys galės jaustis saugūs būdami tokiais, kokie yra. Kol mūsų bendruomenė įgis teises, kurių jai reikia. Kol bus pasirūpinta ja, kai jai gresia didžiausias pavojus.
Ačiū už pokalbį.
Komentarai
Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs