Šiuo metu yra prisijungę 15 svečių ir 0 narių Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Visuomeninė Lietuvos LGBT svetainė
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
LGBT paramos grupė

Apklausa

Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 338, komentarų: 5

Reklama



Atsiuntė Oxious, trečiadienį, 2008.06.25 15:38. Perskaityta 22698 kartus

Pastaruoju metu, kai kurie mūsų politikai tvirtina, kad pasaulis „atsikvošėjo nuo gėjų teisių“, kad priimami priešingi įstatymai, užtikrinantys tik „tradicinę šeimą“. Kiek teko stebėti įvykius pasaulyje, tokie sprendimai „stumiami“ tik Lietuvoje, Lenkijoje ir Rusijoje. Buvo bandyta ir Latvijoje, bet panašu, kad nepavyko. Na taip, dar ir daugelyje musulmoniškų šalių. Toliau pateikiu surinktą informaciją apie homoseksualių žmonių partnerystės teisių tendenciją pasaulyje ir šių įvykių chronologiją.

LGBT pasaulisLGBT pasaulis

1979. Nyderlanduose priimtas „bendro gyvenimo nesusituokus“ (faktinės santuokos) įstatymas, kuris tapo pagrindu ateinančiais metais tam tikroms tos pačios lyties asmenų porų teisėms: pajamų mokesčių, socialinio draudimo, nuomos, imigracijos taisyklių bei valstybinių pensijų srityse.

1989. Danija tapo pirmąja šalimi pasaulyje, kuri „Registreret Partnerskab“ įstatymu pripažino homoseksualių porų giminystės ryšį, su dauguma (bet ne visomis) teisių, kurias turi susituokusios poros. Įsivaikinimas ir bažnytinės apeigos nebuvo leidžiamos.

1993. Norvegija priima „Registrert Partnerskap“ įstatymą, kuris yra panašus į danų įstatymą.

1994. Švedija priima „Registrerat Partnerskap“ įstatymą – remdamiesi Danijos „modeliu“.

1996. Islandija priima „Staðfest Samvist“ įstatymą, irgi panašų į Danijos.

1996. Grenlandija, Danijos savivalda, priima „Registrert Partnerskap“.

1996. Vengrija tapo pirmąją Rytų Europos bloko šalimi, kuri įstatymiškai įteisino homoseksualias poras. Civilinio kodekso papildymas sąvoka „Bendro gyvenimo nesusituokus“ suteikė visoms nesusituokusioms „sveikos nuovokos“ poroms, taip pat ir tos pačios lyties, ribotas teises ir lengvatas. Šiuo metu svarstomas partnerystės įstatymas.

1998. Nyderlandai patvirtina „Geregistreerd Partnerschap“ (registruota partnerystė) heteroseksualioms ir homoseksualioms poroms, suteikdami poroms tokias pat teises ir atsakomybes, kaip ir susituokusioms poroms.

1999. Prancūzija patvirtina „Pacte Civil de Solidarité (PaCS)“ (civilinį kontraktą), kuris suteikia kai kurias teises visoms kartu gyvenančioms poroms, nepriklausomai nuo lytinės orientacijos. Mokesčiai, paveldėjimas bei įvaikinimas nėra tarp šių teisių.

2000. Vermontas tapo pirmąja JAV valstija, kuri įstatymiškai pripažino tos pačios lyties poras. Vermonto civilinės sąjungos suteikia tokias pat gyvybės draudimo, sveikatos priežiūros ir vaikų globos teises, kaip ir susituokusioms poroms.

2000. Belgija priima „Cohabitation Légale/Wettelijke Samenwoning/Gesetzliches Zusammenwohnen“ (teisinis bendras gyvenimas) tos pačios lyties poroms ir suteikia tokias pat teises ir atsakomybes, kaip ir susituokusioms poroms.

2001. Sausio mėnesį Kanadoje, Toronte įvyko pirmoji pasaulyje „gėjų santuoka“ bažnyčioje. Šią ceremoniją trys Ontario Apeliacinio Teismo teisėjai vėliau paskelbė „legalia“. Kitos Kanados provincijos įteisino tos pačios lyties santuokas. Didžiausias Kanados laikraštis „Globe and Mail“, paskelbė šiuos tris teisėjus „Nationbuilders of the Year“.

2001. Nyderlandai tapo pirmąja šalimi pasaulyje, kuri įteisino pilną civilinę santuoką tos pačios lyties poroms.

2001. Portugalija patvirtino „União de Facto / Economia Comum“ (Faktinio/bendro ūkio sąjunga) įstatymą, kuris suteikė homoseksualioms poroms tokias pat teises, kaip ir heteroseksualioms poroms, gyvenančioms „de facto“ sąjungoje ilgiau nei dvejus metus. Labai ribotas teises.

2001. Vokietija priima „Eingetragene Lebenspartnerschaft“ (registruota gyvenimo partnerystė) tos pačios lyties poroms. Tai numato tokias pat paveldėjimo bei turto nuosavybės teises, kaip ir susituokusioms poroms.

2002. Suomija patvirtina „Rekisteröity Parisuhde“, panašų į Danijos įstatymą ir praktiškai užbaigia visų šiaurės Europos šalių, pripažįstančių homoseksualias poras, sąrašą.

2003. Belgijoje pripažįstama homoseksualų santuoka.

2003. Kanadoje, Ontario teismas nusprendžia, kad tos pačios lyties santuokos yra teisėtos. Britų Kolumbija ir Kvebekas palaimina tos pačios lyties santuokas.

2003. Kroatijoje, įsigalioja tos pačios lyties civilinių sąjungų įstatymas, kuris suteikia poroms, bent tris metus buvusioms kartu, tas pačias gan ribotas teises, kaip ir nesusituokusioms, kartu gyvenančioms poroms.

2003. Argentinoje, Buenos Aires pripažino tos pačios lyties partnerystes. Tuo tarpu, kai sostinėje tos pačios lyties poros naudojasi dauguma susituokusių porų teisių (išskyrus įvaikinimą ir paveldėjimą – nes tai reguliuojama federaliniu įstatymu), likusioje šalyje šios poros nepripažįstamos. Tačiau šiuo metu Argentinos Kongresas ruošia naujus įstatymus santuokai, kurie nors ir taikomi homoseksualams, bet apims ir heteroseksualias poras. Patvirtintas, šis įstatymas galios visoje šalyje.

2003. Europos Žmogaus Teisių Teismo nurodymu Austrija suteikia kartu gyvenančioms tos pačios lyties poroms visas teises, kurias turi kartu gyvenančios nevedusios poros (Karner prieš Austriją)

2003. Aukščiausiasis Sandraugos Teismas Masačiusetse, JAV nurodė valstijos valdžiai išduoti santuokos licencijas tos pačios lyties poroms. Sprendimas įsigaliojo 2004 metais. Nors tos pačios lyties asmenų santuoka yra legali, valstijoje imamasi veiksmų, kad ją uždrausti.

2004. Portlandas Oregone (JAV) pradėjo išdavinėti santuokos licencijas tos pačios lyties asmenų poroms. Tačiau rinkėjams referendume buvo pateiktas valstijos konstitucijos papildymas, kuris draustų tokias santuokas. Tas pat nutiko ir San Franciske.

2004. Liuksemburgas priima „Loi Relative aux Effets Légaux de Certains Partenariats“ (įstatymas susijęs su įstatyminiu poveikiu tam tikroms partnerystėms), kuris paruoštas pagal Prancūzijos PaCS.

2004. Brazilija/Rio Grande do Sul – civilinė sąjunga. Brazilijos įstatymai suteikia tos pačios lyties poroms paveldėjimo ir kai kurias kitas teises.

2004. Tasmanija Australijoje priima registruotos partnerystės arba civilinės sąjungos įstatymą visiems, bet nustato griežtas taisykles dėl gyvenamosios vietos. Tasmanijos Giminystės Aktas suteikia tos pačios lyties asmenų poroms tokį pat statusą, kaip ir susituokusioms heteroseksualioms poroms beveik visuose valstijos įstatymuose ir apima tokias sritis, kaip nuosavybė ir pensija.

2004. Šveicarija patvirtina „Eingetragene Partnerschaft/Partenariat Enregistré/Unione Domestica Registrata“ (registruota partnerystė), kuri suteikia tos pačios lyties poroms tokias pat teises, kaip ir heteroseksualioms poroms – pensijoms, mokesčiams ir draudimui. Įvaikinimas nėra įtrauktas.

2004. Jungtinės Karalystės Parlamentas patvirtina „Civilines Partnerystes”, kuris praktiškai atkartoja Civilinės Santuokos Aktą, tačiau neleidžia religijoms atlikti ceremonijų. Civilinė Partnerystė yra praktiškai tos pačios lyties santuoka visame kame, išskyrus pavadinimą, o tvirtinimo procesas ko gero buvo mažiausiai provokuojantis lyginant su kitomis šalimis, nes nebuvo naudojamas žodis „santuoka“. Pagal kita įstatymą, tos pačios lyties poroms leidžiama įsivaikinti (gėjams ir lesbietėms, kaip individams visuomet buvo galima įsivaikinti, tačiau įstatymas buvo papildytas, kad įsivaikinti galėtų ir poros).

2004. Naujosios Zelandijos Parlamentas patvirtina aktą, kuris leidžia registruoti Civilines Sąjungas tarp tos pačios lyties asmenų.

2005 (kovas). Andora priima „Unió Estable de Parella“ (pastovi poros sąjunga).Tai taikoma tiek tos pačios, tiek skirtingos lyties asmenų poroms. Kaip įrodymas, kad pora stabili – ji turi užsiregistruoti „Pastovių sąjungų registre“. Registruotos poros turi daugelį – bet ne visas – teisių, kuriomis naudojasi susituokusios poros.

2005 (balandis). Konektikutas tampa antra JAV valstija, kuri leidžia tos pačios lyties asmenų civilines sąjungas, nors konstitucija apibrėžia „santuoką“ tarp vyro ir moters.

2005 (birželis). Ispanija patvirtina įstatymą, kuris leidžia tuoktis tos pačios lyties poroms, o taip pat leidžia joms įsivaikinti. Įstatymas buvo priimtas per keletą savaičių.

2005 (birželis). Slovėnija priima „Zakon o Registraciji Istospolne Partnerske Skupnosti“ arba ZRIPS (Tos pačios lyties partnerysčių/sąjungų registravimo įstatymas) „Registruotoms tos pačios lyties partnerystėms“. Labai ribotos turto teisės, pareiga remti silpnesnį partnerį ir dalinės paveldėjimo teisės. Neįtrauktos giminystės ar socialinio draudimo teisės.

2005 (birželis). Kanada pristato įstatymą, kuris apima tos pačios lyties porų santuoką (šis įstatymas taikomas visoje šalyje). Tai iššaukia kandžius ginčus parlamente, kurie vos neiššaukė vyriausybės atsistatydinimo. Kai kurios provincijos jau anksčiau registravo tokias santuokas, Suvienytosios Kanados Bažnyčiai, MCC ir Unitarų bažnyčioms atliekant atitinkamas ceremonijas. Kanada neginčijamai turi geriausius įstatymus pasaulyje, faktiškai kiekvienas gali tuoktis Kanadoje, nepriklausomai nuo tautybės ar gyvenamosios šalies. Tačiau Kanados piliečiai negali atsivežti santuokinių, jei jie susituokė ne Kanadoje.

2005 (lapkritis). Australijos Sostinės Teritorija (Kanbera) patvirtina civilines sąjungas tos počios lyties poroms. Skirtingai nuo Tasmanijos, nėra gyvenamosios vietos reikalavimo. Federalinė vyriausybė blokavo Civilinių Sąjungų Aktą po 6 mėnesių, neva jis prieštarauja Britanijos Tautų Sandraugos Santuokos Aktui.

2005 (gruodis). Australijos kariuomenė suteikė tos pačios lyties poroms tokias pat teises ir paramą apgyvendinimo, mokslo bei persikraustymo srityse. Kol kas nelygybė išlikusi pensijų ir „veteranų reikalų“ (kompensacija mirus ar su(si)žeidus) srityse.

2005 (gruodis). Belgija pateikia įstatymus, kurie leidžia įsivaikinti tos pačios lyties poroms.

2005 (gruodis). Pietų Afrikos Aukščiausiasis Teismas nurodo, kad draudimas tos pačios lyties poroms tuoktis yra antikonstitucinis – ir suteikia vyriausybei 12 mėnesių, kad paruoštų reikiamus įstatymus. Nacionalinė Asamblėja patvirtino Civilinių Sąjungų įstatymą 2006 lapkritį.

2005 (gruodis). Įsigalioja Jungtinės Karalystės Civilinės Partnerystės Aktas. Tos pačios lyties poroms leidžiama pateikti „ketinimus“ registruoti civilinę partnerystę.

2005 (gruodis). Čekijos Respublikos Partnerystės Įstatymą patvirtino Atstovų Rūmai. Dabar jį turi patvirtinti senatas. Jei Senatas atmestų, Atstovų Rūmai gali persiųsti įstatymą Prezidentui, kad šis jį patvirtintų.

2006 (sausis). Čekijos Respublikos Partnerystės Įstatymą patvirtino Senatas, esant 45-14 daugumai. Tačiau prezidentas Vaclav Klaus pareiškė, kad įstatymo nepasirašys.

2006 (vasaris). Čekijos Respublikos Partnerystės Įstatymą prezidentas Vaclav Klaus vetavo.

2006 (kovas). Čekijos Respublikos Partnerystės Įstatymą išgelbėjo Atstovų Rūmai. Prezidento veto buvo atmestas 101 deputato balsu iš 171 dalyvavusiųjų.

2006 (liepa). Įsigaliojo Slovėnijos „Zakon o Registraciji Istospolne Partnerske Skupnosti – ZRIPS“. Griežti apribojimai numato, kad niekas, net šeimos nariai, negali dalyvauti ceremonijoje.

2006 (spalis). JAV, Naujojo Džersio Aukščiausiasis Teismas 4-3 nurodė, kad "valstija privalo suteikti pastovioms tos pačios lyties poroms, tokiomis pat sąlygomis, visas teises ir lengvatas, kuriomis naudojasi heteroseksualios poros“. Teismas nurodė politikams per 180 dienų arba papildyti santuokos įstatymą, kad numatytų ir tos pačios lyties poras, arba teisiškai numatyti „civilines sąjungas“.

2006 (lapkritis). Pietų Afrikos Nacionalinė Asamblėja labiau nei įtikinamai (230-41) patvirtino Civilinių Sąjungų Įstatymą. Dabar įstatymą turi patvirtinti Nacionalinė Provincijų Taryba, prieš ją pateikiant pasirašyti prezidentui Thabo Mbeki. Konstitucinio Teismo numatyta vėliausia data: lapkričio 30 d.

2006 (lapkritis). Meksike patvirtinamas vietinis įstatymas, kuriuo pripažįstamos tos pačios lyties poros. Įstatymas paskelbiamas „Official Gazette“, po to kai jį pasirašė miesto meras. Įstatymas negalioja visoje šalyje.

2006 (lapkritis). Pietų Afrikoje Civilinių Sąjungų Įstatymą patvirtina Nacionalinė Provincijų Taryba (34-11). Įstatymą pasirašo prezidentas Phumzile Mlamblo-Ngcuka ir įstatymas iškart įsigalioja.

2006 (gruodis). Australijos Sostinės Teritorija (Kanbera) pateikia peržiūrėtą įstatymą, kuris pripažįsta tos pačios lyties asmenų santykius.

2006 (gruodis). Naujojo Džersio Asamblėja 56-19 balsavo už Civilines Sąjungas, kurios suteiktų tos pačios lyties poroms tokias pat teises kaip ir susituokusioms poroms. Vėliau, tą pačią dieną, įstatymą patvirtino Senatas (23-12). Įstatymą pasirašė gubernatorius Jon Corzine ir jis įsigaliojo 2007 metų vasario mėnesį. Įstatymas suteikia visas teises ir atsakomybes, išskyrus „santuokos“ pavadinimą.

2007 (sausis). Šveicarijoje nuo sausio 1 d. įsigali federalinis Partnerystės įstatymas. „Eingetragene Partnerschaft/Partenariat Enregistré/Unione Domestica Registrata“ suteikia tos pačios lyties asmenų poroms, kurios registravo partnerystę, pensijų, paveldėjimo bei mokesčių teises bei prievoles.

2007 (sausis). Norvegija pristato įstatymą, kuris leis Norvegijos Humanistų Asociacijai atlikti „santuokas“ tarp tos pačios lyties žmonių. Humanistai jau registravo heteroseksualių porų santuokas nuo 2004 metų gruodžio mėnesio, su sąlyga, kad vienas iš besituokiančiųjų yra humanistų narys (buvo atlikta virš 1000 ceremonijų). Naujajame įstatyme nebeliko narystės reikalavimo, o taip pat įstatymas buvo išplėstas, kad apimtų tos pačios lyties poras, kurių priesaiką pripažintų kaip „Registrert Partnerskap“.

2007 (sausis). Meksika. Šiaurės valstija Coahuila pristatė “Civilinio Solidarumo Sąjungas” (tos pačios lyties sąjungos). Įstatymas buvo patvirtintas ir Coahuila tapo antrąja teritorija, po Mechiko, turinčia tokį įstatymą. Vasario mėnesį Coahuila papildė savo įstatymą ir leido visos Meksikos poroms registruoti savo sąjungą valstijoje.

2007 (vasaris), Italija. Specialiame Kabineto susitikime, Italijos vyriausybė patvirtino „tos pačios lyties sąjungų“ priemones, panašias į esančias Prancūzijoje. Naujasis įstatymas, jei jį patvirtintų parlamentas, pripažintų santykius tarp gėjų, kaip ir tarp nesusituokusių heteroseksualių porų, kurios gyvena kartu, suteikiant teises paveldėjimo ir sveikatos apsaugos srityse.

2007 (gegužė). Oregonas (JAV). Gubernatorius pasirašė Oregono Šeimos Teisingumo Aktą (Oregon Family Fairness Act). Šis įstatymas numato partnerystes tos pačios lyties poroms ir įsigaliojo nuo 2008 metų.

2007 (gruodis). Vengrijos Parlamentas patvirtino tos pačios lyties asmenų partnerystes. Nuo 2009 metų, tos pačios lyties poros galės užregistruoti civilinę partnerystę ir naudotis tomis pačiomis teisėmis kaip ir susituokusios heteroseksualios poros paveldėjimo, mokesčių bei kitose finansinėse srityse.

2007 (gruodis). Urugvajuje Senatas vienbalsiai patvirtino įstatymą, numatantį Civilines Sąjungas tos pačios lyties poroms, kaip ir skirtingų lyčių poroms. Poros galės sudaryti šias sąjungas po penkerių metų bendro gyvenimo. Joms bus suteiktos panašios teisės, kaip ir susituokusioms poroms paveldėjimo, pensijų ir vaikų globos srityse. Įstatymas, kurį pasirašė prezidentas Tabare Vazquez, įsigalioja nuo 2008 metų.

2008 (kovas). Kubos vyriausybė nagrinėja galimybes pripažinti tos pačios lyties partnerystes. Įstatymą numatoma svarstyti birželio mėnesį.

2008 (gegužė). Kalifornija tapo antrąja JAV valstija, kurioje pripažįstama homoseksuali santuoka, po to, kai valstijos Aukščiausiasis Teismas nurodė, kad draudimas tos pačios lyties žmonėms tuoktis yra antikonstitucinis. Respublikonų gubernatorius Arnold Schwarzenegger pasakė, kad jis priima teismo sprendimą.

2008 (gegužė). Norvegija patvirtino įstatymą, kuris leidžia tuoktis tos pačios lyties poroms. Įstatymą patvirtino Norvegijos parlamentas 23-17 dauguma. Naujasis įstatymas numato įvaikinimą bei dirbtinį apvaisinimą ir įsigalioja nuo 2009 metų.

Vakar Airijos vyriausybė atskleidė ruošiamo registruotos partnerystės įstatymo detales. Tikimasi šį įstatymą paruošti ir patvirtinti iki kitų metų. Įstatymas numato tos pačios lyties porų partnerystes.

Paruošė Oxious pagal UKGayNews

Įstatymai Europoje:
(violetinė spalva - įteisintos homoseksualų santuokos; mėlyna - civilinės sąjungos; žalia - neregistruotas bendras gyvenimas; geltona - šiuo metu svarstoma; oranžinė - nepripažįstama arba nežinoma; raudona - tokios santuokos uždraustos įstatymu)

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

pablobix

2008-06-25 15:54:49

Na ka Kroatija, Vengrija, Cekija, Meksika, net ir komunistine Kuba greiciau tvarkosi, gaila kad atsiliekam.

333777as

2008-06-25 19:30:29

Kaip "grazu" raudona vieta uzimti zemelapy..

Davidas

2008-06-26 02:03:25

Na jo - mes graziai atrodom budami raudoni. SOS - pavojus. Ir as beveik neabejoju, jog Lietuvoje partnerystes istatymas atsiras turbut veliausiai is visu ES nariu.

jeevika

2008-06-28 09:50:11

ka padarysi, Lietuva atsilieka beveik visur( na tik bloguose dalykuose dazniausia eina i prieki :) )bet viskas dar keisis i gera :P

waker

2011-12-06 19:48:10

Is pradziu toki istatyma parasyti. Kodel situo neuzsiima LGL?