Apklausa
Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?
Balsų: 372, komentarų: 5
Atsiuntė Oxious, antradienį, 2010.06.08 12:22. Perskaityta 20020 kartų
Vis daugiau šalių pasaulyje pripažįsta homoseksualių žmonių teises: įteisina ne tik tos pačios lyties porų partnerystės, santuokas, bet ir suteikia teisės įsivaikinti ar globoti vaikus. Tiesa, Lietuvoje įstatymai tos pačios lyties poroms neleidžia nei tuoktis, nei įsivaikinti, tačiau tai nereiškia, kad homoseksualios poros neaugina ir nenori susilaukti vaikų.
Lesbiečių šeima / V. Valentinavičiaus nuotr.
Susilaukti vaikų nelengva
Dvejus metus kartu gyvenančios Indrė ir Rugilė stebisi didžiosios dalies Lietuvos visuomenės nusistatymu, kad homoseksualūs žmonės negali ir nenori turėti vaikų. „Tie, kas nesusidūrė savo gyvenime su homoseksualiais žmonėmis, galvoja, kad esame kitokie. Bet juk tai netiesa. Mes tokie pat, kaip ir heteroseksualai. Ir norai mūsų tokie pat žmogiski: turėti šeimą, vaikų, turėti teisę tuoktis ir panašiai.“ – kalbėjo Rugilė. Tiesa, ji pripažino, kad norint susilaukti vaikelio reikia daug laiko, kantrybės ir užsispyrimo. „Norėjome daryti dirbtinį apvaisinimą, tačiau užstrigome beieškodamos tėvelio, juk spermos banko Lietuvoje nėra.“ – dalinosi rūpesčiais Rugilė. Beje, moterys jau augina 9 ir 11 metų berniukus, kurie yra iš ankstesnės Indrės santuokos su vyru.
34 metų vilnietė Rita, koordinuojanti homoseksualių porų grupės veiklą, pasakojo, kad didžioji dalis merginų porų vaikų susilaukia natūraliu būdu. „Pastoti merginai būtų nesunku, tik tinkamą kandidatą reikia rasti. Be to, pažįstu merginų porų, kurios augina po kelis vaikus.“- sakė moteris, su partnere gyvenanti jau 8 metus.
Alternatyvus būdas homoseksualiam žmogui ar porai turėti vaiką galėtų būti globa, nes Lietuvos Respublikos įstatymuose numatyta galimybė skirti vaiko globą ne tik susituokusiai porai, bet ir vienišam vyrui ar moteriai. Tiesa, duomenų, kad homoseksualus asmuo ar tos pačios lyties pora iš Lietuvos globotų vaiką, nėra. Rita teigė, kad tokią galimybę realizuoti būtų nesunku, tačiau iškyla kitokių problemų. „Ne kiekviena moteris sugeba susikalbėti su savo vaiku, o su svetimu dar sunkiau. Reikia būti labai gerai psichologiškai pasiruošus norint pasiimti vaiką iš globos namų. Tik žiniasklaidoje globojimo istorijos atrodo gražiai, visai kitaip yra realybėje.“ – mano Rita, kurios mama prieš keliolika metų įsivaikino mažą mergytę.
Augti homoseksualioje šeimoje - normalu
Du greitai paauglystės sulauksiančius berniukus auginančios Indrė ir Rugilė sakė, kad vaikai jų niekada neklausė, ar normalu augti su dviejomis mamomis. „Mūsų vaikai yra atviri ir komunikabilūs ir iškilus kažkokiam klausimui, mes visada stengiamės pasikalbėti ir išaiškinti. Jie nuo mažų dienų auga su dviem mamom, anksčiau bendravo ir su tėveliu. Vaikai gerbia ir myli mus, jaučiasi laimingi. Kadangi nuo mažens auga tokioj aplinkoj, jiems tai normalu.“ – atviravo Rugilė.
Nors Lietuvos visuomenė nėra tolerantiška homoseksualiems žmonėms ir didžioji dalis prieštarauja, kad tos pačios lyties poros gautų teisę įsivaikinti, vilnietės Ritos nuomone, laikui bėgant Lietuvoje keisis šeimos sąvoka. „Kiek tenka diskutuoti šia tema su heteroseksualiais žmonėmis, tai daugelis nemato nieko bloga, kad vaikas auga homoseksualioje šeimoje. Kas geriau: smurtaujantis vyras šeimoje ar darna?“- retoriškai klausė pašnekovė.
Taip pat neretai viešojoje erdvėje iškeliamas klausimas, ar nesusilauks homoseksualios poros auginamas vaikas bendraamžių patyčių mokykloje ir darželyje. Rugilės ir Indrės berniukai su jokiomis problemomis mokykloje nesusiduria. „Mūsų vaikai noriai kviečia draugus namo ir jų bendravime dėl to jokių problemų neiškyla.“ – sakė dviejų vaikų mama.
Kur kas labiau tos pačios lyties šeimas neramina partnerio netektis. „Blogiausia tai, kad jeigu vaiko mama mirs, tai teta neturės teisės globoti vaiką, nors kartu jį augino. Tikiuosi, kad LR įstatymuose atsiras partnerystės įstatymas.“ – pridūrė Rita.
Homoseksualių šeimų priešininkai dažnai kartoja argumentą, kad tokioje šeimoje augantis vaikas ir pats bus homoseksualus, nes nematys dviejų skirtingų lyčių vaidmenų šeimoje. Deja, homofobija pagrįstos spėlionės nepasiteisino – pasaulyje atlikta daugybė tyrimų, kurie įrodė, kad homoseksualioje šeimoje vaikai užauga laimingi, o tėvų seksualinė orientacija neturi įtakos vaiko orientacijai. Jeigu būtų priešingai, vadinasi, visose heteroseksualiose šeimose užaugtų tik heteroseksualūs vaikai.
Gayline.lt primena, kad įsivaikinimo teisę tos pačios lyties poros turi Andoroje, Belgijoje, Brazilijoje, Danijoje, Islandijoje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Pietų Afrikoje, Ispanijoje, Švedijoje, Jungtinėje Karalystėj bei Urugvajuje. Įsivaikinti partnerio vaiką homoseksualus asmuo gali Suomijoje, Vokietijoje, Grenlandijoje ir Izraelyje.
Autorė Aušra K.
Šis straipsnis Tolerantiško jaunimo asociacijos vykdomo projekto "Kovok už save - už LGBT teises" vienas iš veiklos rezultatų. Projektą remia Nyderlandų karalystės ambasada Vilniuje ir Nyderlandų karalystės užsienio reikalų ministerija.
Komentarai
Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs
Anonimas
2010-06-08 13:25:14
Spermos banko nėra, bet homoseksualų, norinčių turėti vaikus, „banką“, t.y. duombazėlę gayline galima būtų įkurti. Kad vieni kitus lengviau rastume ir būtų iš ko pasirinkti vaiko tėvą/mamą. Kaip manote?
2010-06-08 13:58:23
tai niekas cia ir nekalbejo apie isivaikinima teisine prasme. Tiesiog viena moteris is santuokos su vyru turi du vaikus. O kadangi isimelejo moteri tai kartu gyvena su moterimi ir kartu augina tuos vaikus. Ko cia nesuprast?
Anonimas
2010-06-08 15:05:40
Įsivaikinti negalima, bet mama (lesbietė ar ne) gali auginti vaiką, kurio tėvas – gėjus.
2010-06-08 15:56:45
,,didžioji dalis merginų porų vaikų susilaukia natūraliu būdu"
Man tai pyktis kyla. Aš sutikčiau daug pinigų sumokėti už dirbtinį apvaisinimą, bet, kad mano panelė su kažkuo miegot dėl vaikučio turėtų... Taigi čia baisu. O šnekama, lyg nieko tokio, lyg ne problema. Čia didžiulė problema.
2010-06-08 19:00:31
Kai moterys labai nori vaikelio, o kito prieinamo būdo ir didelių sąskaitų banke nėra, kas gi belieka...Aišku, kad toks būdas gana nemalonus...Ech.
2010-06-08 21:03:59
Moterų arba vyrų pora gali lengvai apeiti lietuviškus draudimus susituokdami užsienyje ir įsivaikindami arba kreipdamiesi į dirbtinio apvaisinimo įstaigas. Tokiu atveju vaiko dokumentuose skiltyje „tėvai“ bus įrašyti du tos pačios lyties asmenys. Tarkime, pora nusprendžia apsigyventi Lietuvoje. Įdomu, kaip tokiu atveju reaguotų lietuviškos institucijos. Atimtų vaiką? Neleistų apsigyventi? Kurį asmenį pripažintų tėvu ar motina?
2010-06-10 09:09:31
Nesamone ... Nesant tos salies pilieciu, niekas LR pilieciui isivaikinti neduos neturint seimos, ar partnerystes su vyru ir moterimi. O jeigu homoseksuali pora susituoks uzsienyje, tai Lietuvoje toki pazymejima tik pasikabinti ant sienos. Jis LR jokio juridionio statuso netures ...
2010-06-10 14:31:42
Prieš tėkšdama "nesąmonė..." teikis pirma pamąstyti.
Tarkim, Danutė ir Marytė nuvyksta į Švediją, ten susituokia ir įsivaikina. Realu? Turbūt taip, nebent ten draudžiama sudarinėti partnerystes kitų šalių piliečiams.
Tada Onutė, Marytė ir vaikelis atvyksta į Lietuvą. Štai čia iškyla klausimas - kokį teisinį statusą turės vaikelis Lietuvoje? Aš matau tokius variantus:
a) jis bus konfiskuotas ir atiduotas į vaikų namus ar klajojančiam cirkui
b) jis bus laikomas tik Onutės įvaikiu - klausimas, kodėl būtent Onutės?
c) jis bus laikomas tik Marytės įvaikiu - klausimas, kodėl būtent Marytės?
d) jis bus laikomas abiejų įvaikiu - ko moterys ir siekė.
Mano galva, pirmi trys variantai absurdiški. Reiškia, įsivaikinimas užsienyje turėtų būti pripažįstamas ir Lietuvoje.