Šiuo metu yra prisijungę 26 svečiai ir 0 narių Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Visuomeninė Lietuvos LGBT svetainė
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
Prevencijos Centras

Apklausa

Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 337, komentarų: 5

Reklama



Atsiuntė Oxious, šeštadienį, 2010.06.12 10:00. Perskaityta 18382 kartus

Nors visuomenei bene labiausiai žinomi garsūs gėjai Freddy Mercury, Pedro Aldomovar ir kt., tačiau homoseksualios moterys gali taip pat didžiuotis savo tarpe turinčios ne ką mažiau spindinčių asmenybių tokių kaip Eleanora Roosevelt, kurią „Encyclopedia of Lesbians“ vadina įtakingiausia XX a. moterimi. Nors turbūt atsirastų nemažai, teigiančių, kad pasakyta per daug skambiai, tačiau Eleanora Roosevelt pasaulyje gerai žinoma žmogaus teisių gynėja, politikė, straipsnių autorė ir... lesbietė.

Eleanora RooseveltEleanora Roosevelt

Savo, kaip aktyvios moters, karjerą dar pradėjusi iki jos vyrui Franklinu D. Roosevelt'u tampant JAV prezidentu, Eleanora Roosevelt buvo Moterų prekybos unijos lygos aktyvistė (angl. WTUL), kurioje kovojo už 48 val darbo savaitę, vaikų darbo uždraudimą ir minimalios algos įteisinimą. Vėliau tapo baldo fabriko New York'e dalininke, kuriame įdarbindavo darbo netekusius darbininkus, taip pat įsigijo mergaičių mokyklą, kurioje galėjo mokytis ir juodaodės. Visą gyvenimą skatinusi įteisinti juodaodžių ir baltųjų lygybę, 1939 m. E. Roosevelt pasitraukė iš Amerikos dukterų organizacijos, protestuodama prieš draudimą juodaodei dainininkei M. Anderson koncertuoti Washington'o Konstitucijos salėje.

Visuotinė žmogaus teisių deklaracija – E. Roosevelt palikimas
Šiandien pamatiniu žmogaus teisių dokumentu laikoma Visuotinė žmogaus teisių deklaracija - svarbiausias Eleanoros Roosevelt palikimas. Savo vyro prezidentavimo metais tapusi ypač gerbiama visuomenėje ne tik dėl kovos už moterų teises, bei ir už tai, kad tapo savo vežimėlyje sėdinčio vyro „akimis ir ausimis“, Eleanora Roosevelt buvo viena iš Jungtinių tautų organizacijos (JTO) įkūrimo pionierių bei JAV atstovė šiame pasaulio valstybių forume 1945 – 1952. Šiuo laikotarpiu E. Roosevelt pavyko padaryti tai, ką ji vėliau pavadino vienu svarbiausiu savo gyvenimo pasiekimų – sukurti Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją bei pasiekti, kad ją patvirtintų JTO Generalinė asamblėja. Nors, be abejo, E. Roosevelt dirbo ne viena, tačiau istorikai teigia, kad buvusi pirmoji JAV ponia tada buvo įtakingiausia JTO Žmogaus teisių komisijos narė, o jos asmeninės savybės leido susitarti priešiškuose blokuose buvusioms JAV ir Rusijai.

Moters meilės įkvėpti darbai
Eleanoros Roosevelt biografijos tyrinėtojai ginčijasi, ar moterį, pasauliui davusią Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją, galima vadinti lesbiete pilnąja to žodžio prasme, tačiau dėl jos intymių ryšių su žurnaliste Lorena Hickok neabejojama. Eleanoros ir Lorenos santykiai užsimezgė 1932 m., kai būsima pirmoji JAV ledi susižavėjo kolegų už profesionalumą vertinta reportere Lorena Hickok. „Associated Press“ paskirta pranešinėti apie rinkimų kampaniją ir apie būsimąją pirmąją šalies ponią, Hickok tapo ne Eleanoros Roosevelt gyvenimą fiksuojančia stebėtoja, bet jo dalimi. Paskatinta Hickok stiprinti moterų padėtį visuomenėje, E. Roosevelt pradėjo rengti savaitines spaudos konferencijas, skirtas moterims žurnalistėms, o savo idėjas pirmoji JAV ponia publikuoti pradėjo savo skiltyje „Mano diena“. Ketvirtį amžiaus šešis kartus per savaitę ėjusi skiltis Eleanorai Roosevelt suteikė tribūną skatinti moterų ir vyrų lygybę, išreikšti nuomonę apie tokius visuomenei svarbius klausimus kaip Naujasis kursas, Antras pasaulinis karas ir kt.

Meilužės ar geros draugės?
Nors tyrinėtojai iki šiol nesutaria, ar tikrai tarp Eleanoros Roosevelt ir Lorenos Hickok buvo intymių fizinių santykių, tačiau žinoma, kad per savo vyro inauguraciją pirmoji šalies ponia mūvėjo L. Hickok dovanotą žiedą. Taip pat Hickok turėjo savo miegamąjį Baltuosiuose rūmuose ir dažnai atostogaudavo kartu su pirmąją šalies ponia, o išsiskyrimų metu mylimosios viena kitai rašydavo aistringus laiškus. Nors didžiąją dalį jų Roosevelt artimieji sunaikino, tačiau išlikusiuose laiškuose pirmoji JAV ledi prisipažįsta norinti apkabinti L. Hickok ir pabučiuoti ją į burnos kraštelį. Dar kitame laiške E. Roosevelt rašo svajojanti apie galimybę šiąnakt atsigulti šalia jos ir apglėbti ją savo rankomis. Žiniasklaidoje pradėjus sklisti gandams apie žurnalistės ir pirmosios ponios santykius, kilo nemažas šurmulys, tačiau atšalus moterų santykiams, istoriją stengtasi „pamiršti“. Nepaisant to, L. Hickok buvusios mylimosios laidotuvėse nedalyvavo, o jos kapą aplankė tik laidotuvių naktį.

E. Roosevelt – pavyzdys valstybės sekretorei
Nors „lesbietiška“ E. Roosevelt gyvenimo pusė sukėlė nemažai kontraversijų, tačiau šiandien Eleanora Roosevelt - viena gerbiamiausių politikių JAV, kuriai pastatyti paminklai New York'e bei Washington'e, o JAV Valstybės sekretorė Hillary R. Clinton savo kalbose E. Roosevelt pateikia kaip siektiną idealą.

Parengta pagal užsienio spaudą
aut. J. J.

Šis straipsnis Tolerantiško jaunimo asociacijos vykdomo projekto "Kovok už save - už LGBT teises" vienas iš veiklos rezultatų. Projektą remia Nyderlandų karalystės ambasada Vilniuje ir Nyderlandų karalystės užsienio reikalų ministerija.

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

Anonimas

2011-12-18 15:07:29

Freddy Mercury niekada neprisipažino viešai esąs gėjus.