Šiuo metu yra prisijungę 8 svečiai ir 0 narių Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Visuomeninė Lietuvos LGBT svetainė
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
Prevencijos Centras

Apklausa

Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 340, komentarų: 5

Renginiai

Žmogaus teisių diena 12/10 - 12/10

Visi renginiai »

Reklama



Atsiuntė oniponi, trečiadienį, 2010.06.16 11:14. Perskaityta 20681 kartas

Skaitytojo klausimas: Kokie veiksniai nulemia seksualinę orientaciją? Ar tai genetika, auklėjimas, iškrypimas, liga?

DNRDNR

Kaip suprantu, klausiate apie netradicinę lytinę orientaciją ir veiksnius kurie ją nulemia: ar tai nulemta biolgiškai, ar tai neigiamas (?) aplinkos poveikis. Jūsų minėti veiksniai: genetika ir auklėjimas – skamba kaip galimos priežastys, o iškrypimas ir liga – kaip netradicinės orientacijos pasirinkimo vertinimas. Kita vertus, klausiate psichologo nuomonės. Atsakydama į Jūsų klausimą pasistengsiu atkreipti dėmėsį į psichologinius veiksnius, kurie labiausiai išryškėja kalbant apie auklėjimą. Svarbu paminėti ir lemiamą biologinį poveikį, o vertinti palieku - pagal vertybes - Jums ir kiekvienam.

Biologiniai veiksniai

Nuomonę, kad homoseksualumas yra biologiškai nulemtas reiškinys kai kurie mokslininkai palaiko ir grindžia žmogaus smegenų tyrimais: teigiama kad tam tikros galvos smegenų struktūros dalys (ypač susijusios su hormonų reguliavimu) yra nevienodos homoseksualių ir heteroseksualių žmonių. Deja nėra įrodyta ar jos tokios būna nuo pat gimimo ar susiformuoja vėliau. Pasak kai kurių statistikos duomenų, daugiau homoseksualių vyrų gimsta karo arba šiaip sunkmečio metais, teigiama, kad taip yra atsitinka dėl streso sukeltos hormonų apykaitos sutrikimų nėštumo metu.

Taip pat žinoma, kad homoseksualus elgesys būdingas ne tik žmonėms, bet ir kitoms gyvūnų rūšims (pav, delfinams, šimpanzėms, pingvinams)

Apie genetiką. Trasseksualumas

Vyriškumą ir moteriškumą lemia genai, esantys chromosomose. Tai, kaip užkoduota lytinė genetika pasireiškia kūne lemia hormonų apykaita: pasitaiko, kai vietoj tradicinio XY vyriškų lytinių chromosmų derinio vyras turi dar vieną papildomą X chromosomą. Tuomet organizmas gamina per mažai vyriško hormono testosterono, todėl kūne formuojasi nepakankamai vyriškos smegenys. Moterys tradiciškai turi XX lytinių chromosomų derinį, tačiau gali būti, kad dėl hormoninių sutrikimų, jeigu antinksčiai sintetina per daug hormono, panašaus į vyrišką, genetiškai “užprogramuota” moteris (turinti dvi lytines X chromosomas) gimsta vyriškesnė, o kartais netgi su vyriškais lytiniais organais.

Aplinkos poveikis

Auklėjimą taip pat įvardinote kaip vieną iš galimų veiksnių. Svarbu paminėti, kad nėra įmanoma išauklėti heteroseksualo būti homoseksualiu, lygiai kaip ir homoseksualo būti heteroseksualiu. Tačiau tam, kiek savo netradicinę orientaciją žmogus atskleis yra svarbu, kokios yra šeimos vertybės ir kokią vietą jų tarpe užima tolerancija. Lygiai tą patį galima būtų pasakyti ir apie visuomenę, kurioje žmogus gyvena. Tiesa, egzistuoja įvairios „eks – gėjų“ organizacijos, dažniausia medicininės ar religinės krypties, tačiau neretai, nesugebėję „persiauklėti“ ir pasirinkti „teisingo“ gyvenimo būdo, jų nariai praranda psichologinį stabilumą, neretai gyvenimą baigia savižudybe.

Visas straipsnis: Alfa.lt

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Pranešimas apie klaidą

Jūsų vardas:

Komentaras: