Šiuo metu yra prisijungę 5 svečiai ir 0 narių Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Išdidūs LGBT europiečiai
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
VOX club

Apklausa

Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 316, komentarų: 3

Renginiai

Visi renginiai »

ReklamaAutorius Vytautas Valentinavičius, sekmadienį, 2012.02.26 14:00. Perskaityta 14144 kartus

Lietuva jau keletą metų nepriima lyties keitimo įstatymo, neįgyvendina Europos žmogaus teisių teismo sprendimo, kuris įpareigoja Lietuvą reglamentuoti lyties keitimą, apibrėžti translyčių asmenų gydymo procedūras. Tuo tarpu Europos translyčių asmenų sąjunga (TGEU) nuolatos didina ne tik savo, tačiau ir kitų LGBT organizacijų narių, kompetenciją organizuodama įvairius mokymus, seminarus.

Ričardas Köhler / Vytauto Valentinavičiaus nuotr.Ričardas Köhler / Vytauto Valentinavičiaus nuotr.

Su Ričardu susipažinome pavasarį kai žavus guvus jaunuolis viename iš TGEU organizuotų seminarų kalbėjo apie translyčių asmenų teises, dalijosi su kitais dalyviais problemomis su kuriomis susiduria translyčiai asmenys savo šalyse, didelį dėmesį skirdamas sveikatos priežiūros paslaugoms, kurių kokybe itin dažnai šie nusivilia.

Vieną sekmadienio vakarą mudu susitikome Edinburge, sėdėdami viešbučio kambaryje šnekučiavomės apie tai kas nutylima, ko mes labai dažnai nedrįstame paklausti. Pokalbį Ričardas pradėjo pasakodamas apie save, savo gyvenimą, kuris sulaukus dvidešimties pasikeitė iš esmės.

Lyties keitimas prasideda ne nuo medicininės intervencijos

„Dar būdamas dvylikos mąsčiau apie tai, kad matau veidrodyje ne tai ką norėčiau matyti, ne tai kaip aš jaučiuosi mąstydamas apie save, savo lytį. Transseksualumo (kitimo) mintis visada buvo su manimi. Visos mano dvejonės, mąstymas apie vyriškumą, mano kūną, lyties keitimą truko aštuoneris metus. Šis laikotarpis buvo itin sudėtingas, galiausiai supratau, kad mano mintys ir mano kūnas turi sutarti“, - apie save pasakojo pašnekovas.

Kalbėdamas apie kitimo pradžią Ričardas teigė, niekada rimtai nemąstęs apie veiksmų seką, tiesa prisiminė, kad galvojo apie hormoninį gydymą, krūtų pašalinimą, tačiau anot pašnekovo, viskas pasisuko kita linkme.

„Pirmojoje mano darbovietėje, po universitetinių studijų, elektroninius laiškus gaudavau į savo pašto dėžutę, kurios adreso pradžią sudarė vardas ir pavardė. Darbdaviai paaiškino, kad negalima naudoti slapyvardžių. Tuomet, praėjus pirmajai darbo savaitei nusprendžiau pasikeisti savo vardą ir pavardę, - pasakojo Ričardas, - o po aštuonių mėnesių nuėjau pas savo viršininkę ir pranešiau apie apsisprendimą keisti lytį. Du metus gyvenau tik pakeitęs vardą ir pavardę, nevartojau hormonų, man nebuvo atlikta jokių operacijų. Darbdaviai ir kolegos, nors ir dirbau Vokietijos Vidaus reikalų ministerijoje, reagavo ramiai, nebuvo su jais didesnių sunkumų. Taigi, tai buvo 2005 metai, o medicininį gydymą pradėjau 2006 – aisiais“, - apie save pasakojo Ričardas Köhler.

Anot pašnekovo, lyties keitimas ilgai trunkantis procesas, kuris prasideda ne nuo medicininės intervencijos, o žymiai ankščiau, tad ir tikslios datos, anot Ričardo, kada prasidėjo jo paties kitimas nustatyti neįmanoma. Tai visą gyvenimą trunkantis procesas, nuolatinė, sąveikos su kitais naujajame socialiniame vaidmenyje, pamoka.

Stengdamasis prisiminti iššūkius su kuriais susidūrė lyties keitimo proceso metu Ričardas užsiminė, kad tai sunkiausia pokalbio dalis, kadangi tenka prisiminti išgyvenimus apie kuriuos nesinori kalbėti, norisi juos pamiršti.

Translyčio kasdienybė - užgauliojimai ir smurtas gatvėje

„Viena iš priežasčių kodėl aš pradėjau gydymą buvo ta, kad aš buvau jau apsisprendęs kaip aš turėčiau atrodyti, kita vertus aš nesijaučiau saugus gatvėje. Žmonės galėjo nutuokti apie mane, negalėjau pasitikėti jais tikintis, kad jie priims mane tokį koks aš esu. Jaunuoliai gatvėje priekabiavo prie manęs, patyriau užgauliojimų. Negalėjau leisti to, ką daugelis transseksualų patiria - yra sumušami, išniekinamai gatvėse“, - apie sunkumus su kuriais susidūrė lyties keitimo metu pasakojo Ričardas.

„Pamenu mano vadovė itin dažnai painiodavo mano vardą, kviesdavo mane senuoju vardu. Aš tiesiog nereaguodavau, o kolegos klausdavo jos į ką ji kreipiasi, ji pasijusdavo ne itin jaukiai ir pasitaisydavo“, - prisiminimais dalijosi jaunuolis.

„Sudėtingiausia buvo pasikeisti asmens dokumentus, kadangi Vokietijoje iki 2011 metų vasaros, kai Konstitucinis teismas paskelbė nutarimą dėl reikalavimo translyčiams asmenims būti sterilizuojamiems teisėtumo, buvo nekeičiami asmens dokumentai kol asmuo keičiantis lytį nesisterelizavęs. Taigi, iki šio nutarimo mano asmens dokumentuose buvo pakeisti vardas ir pavardė, bet ne lytis“, - apie dokumentų keitimą pasakojo Ričardas.

Vienas iš didžiųjų tų dienų iššūkių – keliavimas po pasaulį. Nepakeitus dokumentų, kuriuose pažymėta moteriška lytis, kuri jau tuo metu nesutapo su Ričardo išorine išvaizda, apribojo jaunuolio keliones po pasaulį, ypatingai tokias šalis kaip Rusija ar Jungtinės Valstijos, kuriose transseksualams taikoma kūno patikra, šie verčiami dalyvauti apklausose.

Transseksualai turi teisę kurti šeimas

Anot pašnekovo transseksualai turi teisę, kaip ir kiekvienas iš mūsų, kurti šeimas. Ričardo įsitikinimu, niekas negali reikalauti sterilizuoti transseksulų prieš jiems apsisprendžiant keisti lytį.

„Istorija mena kai naciai XX a. šeštame dešimtmetyje Švedijoje sterilizavo neįgalius asmenis tikintis, kad jie nebesidaugins“, - skaudžią istorijos tiesą priminė TGEU pirmininkas Ričardas Köhler.

Iki keičiant lytį, transseskualai dažnai būna sukūrę šeimas, turi vaikų, bet itin retai sulaukia pagausėjimo naujoje šeimoje. Vis dėlto yra atvejų, kai po lyties keitimo transseksualai susilaukia, ir ne vieno, kūdikio šeimoje. Gausu translyčių, kurie apskritai nemąsto apie reprodukciją. Viena vertus tai lemia nusistovėjusi visuomenės nuomonė, kad transseksualai negali turėti vaikų, kita vertus dėl vartojamų hormonų, kurie apsunkina apvaisinimo procesą.

„Aš turėčiau pamąstyti apie tai, - paklaustas ar norėtų susilaukti vaikų, kalbėjo Ričardas. - Man 31 taigi, jei nuspręsčiau turėti vaikų, reikėtų atstatyti biologines kūno funkcijas, nutraukti hormonų vartojimą. Nebūtų taip paprasta, turėčiau apie tai pagalvoti, tai rimtas ir atsakingas sprendimas“, - svarstė pašnekovas.

Ričardas džiaugėsi, kad jis vienas iš nedaugelio tų, kurie išlaikė itin gerus santykius su savo biologine šeima. Žinoma, jiems nebuvo lengva, iš pat pradžių vienas su kitu nekalbėjo, stengėsi bendrauti labiau apie kasdienius dalykus nei lyties keitimą.

Prabėgo daug laiko kai Ričardo mama ištarė mylinti jį tokį koks yra, kad ji juo didžiuojasi. Šių žodžių Ričardas itin ilgai laukė iš savo artimųjų. Baigdamas pokalbį jaunuolis tarstelėjo, kad daugelis tėvų taip ir nesugeba suprasti, susitaikyti su savo vaiko apsisprendimu, todėl vaiko ir mamos santykiai nutrūksta negrįžtamai.

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

Anonimas

2012-02-26 11:08:07

Tai čia tipo mergina pakeitė lytį į vaikino? Ar atvirkščiai? Nes nieko aiškaus nebuvo parašyta, nors aš supratau, kad mergina į vaikiną pasikeitė, ną bent palei nuotraukas.

fantomas

2012-02-26 11:25:52

O dar maniau, kad teksto suvokimo užduotys Lietuvių kalbos programoje yra beprasmiškos ir nereikalingos. Pasirodo, ne. Yra žmonių, kuriems reikia viską sudėliot, surašyt ir sutvarkyt taip, kad nereikėtų jokių protinių pastangų, jokio mąstymo idant tam, kad suprastų, apie ką tekstas. Akivaizdus skaitymo kultūros trūkumas.

Anonimas

2012-02-26 11:21:58

As nesuprantu kodel as taip ilgai nesusipratau ,kad visgi turejau gimti mergaite..??? :( bet tas ,kad labai tai slepiau..ir tokias mintis vydavau kuo toliau... jei pradedavau galvoti.. Nedgi niekas niekados nera anksciau manes mates kaip salinau plaukelius veido srityja tuo labiau kitur... Ir dabar nervinuos jei kas mato... :( paskui kai pasisakiau apie savo nora tevams keisti save vaistais nes gamata suklydo kaskiek pasikeite bet kaip sakoma uzpinigus gali nupirkti tai ka zmogus sukuria ,o ka KUREJAS liaudiskai Dievas sukuria nenupirksi uz jokius pinigus kaip meile...Ir visa kita... transseksualem MtoF gimda... jei kadanors zmogus ir sugebes sukurti dirbtinai gimda ji vistiek neprilyks ORGINALO koki kurejas "Dievas" sukure... Daleiskim zmogus krutu impantus sukuria tik 10 metu garantija,o Kurejas (Dievas) visam gyvenimui...

Anonymous

Džerodas

2012-02-26 13:29:28

Kada tu, Alisa, išmoksi tvarkingai ir logiškai dėlioti mintis ir skirybos ženklus?? Suprast nieko neįmanoma.

WARLIUS

2012-02-26 16:01:47

Džerodai,
* Skyrybos ženklus, o ne skirybos ženklus :)

Ir ji tegul rašo be tų skyrybos ženklų... bet tegul bent jau rašo su pagrindinėmis lietuvybėmis ir suprantamai... skyrybos ženklai jau ne taip ir baisu... nes kol kas - skaitai tekstą.. perskaitai vieną eilutę... ir supranti kas rašė, beraštiškumo po ANONYMUS niku nepaslėpsi.... : )

Ra

2012-02-26 12:15:16

grazus bernas :)

Anonimas

2012-02-26 14:36:33

Niekuom neissiskiriantis is minios

Anonimas

2012-02-26 21:56:23

tas bernas, tokiems kaip RA tai net per geras sakyčiau....

Anonimas

2012-02-26 14:41:08

Man teksto suvokimo testai sekasi visai gerai. O tekstas turi būti suprantantis ir aiškus tam žmogui, kuris gal ta tema nelabai pasikaustęs. Tai man rašyti dabar interpretaciją, kad galėčiau tekstą suprasti? Nu atsiprašau tiesiog iškarto nesupratau ir tiek!

danguole1981

2012-02-26 23:51:25

Šaunuolis..kuo daugiau tokių kalbančių..tik kalbančių teisingai.

real-anomaly

2012-02-27 16:02:25

Labai sėkmingas lyties keitimo pavyzdys:)