Apklausa
Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?
Balsų: 337, komentarų: 5
Renginiai
Tarptautinė Tolerancijos diena 11/16 - 11/16
Transseksualų atminimo diena 11/20 - 11/20
Visi renginiai »Atsiuntė Oxious, sekmadienį, 2012.07.08 09:00. Perskaityta 20464 kartus
George Jamieson, gimęs vyru, tapo pirmuoju Didžiosios Britanijos piliečiu, kuriam buvo pakeista lytis. Kuomet tai nutiko, jis papuolė į laikraščių, karštai aptarinėjusių šį įvykį, antraštes. Šiandien 77-ių aktorė ir aktyvistė April Ashley jau beveik nebepamena savo gimimo vardo. Dar daugiau, ji tapo pirmąja transseksuale, apdovanota Britanijos Imperijos ordinu.
April Ashley
Britų spauda šį apdovanojimą aptarinėja taip pat energingai, kaip jos virsmą iš vyro į moterį kadaise. Apdovanojimui Ashley rekomendavo už aktyvių veiklą, siekiant transseksualių žmonių pripažinimo visuomenėje. Pasakojama, kad jaunystėje ja domėjosi daug žymių vyrų: Omaras Šarifas, Piteris O'Tulas, Salvadoras Dali, Pablas Pikaso.
Šešiasdešimtaisiais bulvarinei spaudai April Ashley istoriją pardavė jos „draugas“, papasakojęs, kaip ji iš vaikino virto mergina chirurginiu operacijų pagalba. Tai šalyje sukėlė sensaciją.
April gimė Liverpulio jūreivio šeimoje 1935 metais ir tvirtina, kad nuo pat vaikystės žinojo, kad buvo „ne tokia kaip visi“. Mokykloje jaunasis Džordžas patirdavo išpuolius, būdavo sumušamas – itin mergaitiškas berniukas prie savęs skriaudėjus traukė tarsi magnetas. 15-os metų jis paskutinį kartą pabandė „tapti vyru“ ir užsiregistravo į prekybos laivyną, tačiau tai nieko nepakeitė. Savižudybė nepavyko, o iš laivyno jį atleido ir užrakino psichiatrinėje ligoninėje, kur gydė elektrošoku. Kai pavyko iš ten išrūkti, Džordžas iškeliavo į Londoną, kur gyveno bendrabučio tipo name ir vis dažniau rengdavosi moteriškais rūbais. 1955 metais būsimoji April Ashley iškeliavo į Paryžių, pradėjo save vadinti Tone ir dirbo šeimininke transvestitų klube „Le Carousel“. Šiame klube dažnai svečiavosi Ernestas Hemingvėjus ir Žanas-Polis Sartras. 25-ių jau sukaupė 3000 frankų – milžinišką tais laikais sumą. Tuomet Džordžas iškeliavo į Kasablanką, kur jam pagelbėjo marokiečių chirurgas, daktaras Buru. Šis gydytojas tuo metu jau buvo atlikęs septynias sėkmingas lyties keitimo operacijas.
Grįžusi į Londoną April pateko į visus laikraščius. Ją kvietė filmuotis, žurnalas „Vogue“ išrinko modeliu fotosesijai. Tačiau po to, kai 1961 metais „draugas“ pardavė jos istoriją laikraščiams su visomis smulkmenomis, ji tapo „apsigimėlių įžymybe“. Tai nesutrukdė April ištekėti už aristokrato Artūro Korbeto, lordo Roulano paveldėtojo. Pasakojama, kad moteriškais drabužiais persirengti nevengė ir pats Korbetas. Kai jie susipažino, Korbetas buvo vedęs ir turėjo ketverius vaikus. Tačiau dėl April paliko savo žmoną.
Ashley ilgai kovojo už teisę būti pripažintai moterimi ir tai pasiekė tik 2004 metais, kuomet britų vyriausybė priėmė įstatymą, kad transseksualūs žmonės po lyties keitimo operacijos gali gauti dokumentus, kuriuose nurodyta naujoji lytis. Šiandien April Ashley gyvena Fulheme, Londono vakarų rajone.
Savo svetainėje April rašo: „Paryžiuje aš ilgai svarsčiau dėl sprendimo keistis lytį. Sprendimas buvo labai sudėtingas. Žinojau, kad būsiu viena pirmųjų patyrusi šią pavojingą operaciją. Gydytojas sakė, kad mano šansai išgyventi tik 50%. Tačiau aš tikrai žinojau, kad aš – moteris ir daugiau nebegaliu gyventi vyro kūne. Neturėjau pasirinkimo. Aš atskridau į Kasablanką, o visa kita, kaip sakoma, jau istorija“.
Pagal: Gay.ru.