Apklausa
Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?
Balsų: 373, komentarų: 5
Autorius GayLine.LT, antradienį, 2013.04.02 11:46. Perskaityta 23810 kartų
Universaliąja Tiuringo mašina vadinama abstrakti skaičiavimo mašina, formalizuojanti algoritmų sąvoką. Ją žymus matematikas Alanas Turingas pasiūlė 1936 metais. Laikoma, kad taip gimė informatika, nes šios mašinos veikimo principas yra visų šiuolaikinių kompiuterių pagrindas. Tad Turingą pelnytai galime vadinti informatikos mokslo tėvu.
Alanas Turingas
Tiuringo gyvenimo istoriją, kuomet jis tapo viena žinomiausių homofobijos aukų Britanijoje, šiandien jau žino daugelis. Žmogus, kuris buvo ne tik genialus matematikas, bet ir Antrojo pasaulinio karo didvyris, išsiaiškinęs vokiečių šifravimo mašinos „Enigmą“ kodą, naudotą vokiečių karo laivyno. Taigi, palengvinęs sąjungininkų pergalę prieš Vokietiją.
Turingas gyvenimą baigė savižudybe. 1952 m. buvo apkaltintas tuo metu Jungtinėje Karalystėje „nepadoriu elgesiu“ – neteisėtais homoseksualiais santykiais, suimtas ir priverstas rinktis tarp įkalinimo bausmės arba cheminės kastracijos (tuomet – taikant estrogeno injekcijas). Kadaise pagal tokį pat straipsnį apkaltintas bei nuteistas buvo ir Oskaras Vaildas.
Praėjus metams, taikant estrogeno injekcijas, kurios lėtai jį pavertė impotentu bei feminizavo kūną, Tiuringas nusižudė, suvalgęs pusę obuolio su kalio cianidu. Laikoma, kad atkąstas obuolys – visame pasaulyje žinomos korporacijos Apple simbolis – yra duoklė Tiuringui atminti.
„Mes esame jam skolingi, ir skola negražinta“, sakė Stephen Fry, dar vienas žymus britas – aktorius, rašytojas, radijo ir televizijos vedėjas ir atviras gėjus. „Jo universalios mašinos idėjoje nustatyti šiuolaikinių technologijų loginiai ir matematiniai pagrindai. Technologijų, kurias naudojame, kad perskaitytume šias eilutes“.
Londono Mokslo muziejuje iki birželio 30 dienos vyksta paroda, skirta Alano Tiuringo gyvenimui ir darbams. Parodą organizavo Google kompanija. Įėjimas nemokamas.
Vasario mėnesį Didžiojo Britanijoje buvo minimas LGBT istorijos mėnuo, o jo veidu šiemet tapo Tiuringas. Sue Sanders, viena iš mėnesio programos organizatorių, sakė, kad vaikai mokyklose galėjo sužinoti apie Alaną Tiuringą ir apie tai, kad šis didis žmogus tapo stereotipų ir neapykantos auka.
Arba apie Lynn Conway, žmogų, turėjusį didelę įtaką šiuolaikinių kompiuterių ir mobiliųjų telefonų vystymuisi – ją IBM 1968 metais atleido iš darbo po to, kai Lynn pareiškė keisianti lytį. Lynn Conway - kompiuterių mokslininkė, elektronikos inžinierė, išradėja, techninių disciplinų dėstytoja, atvira transseksualė ir kovotoja už LGBT teises.
Sue Sanders mano, kad po to kai vaikams mokykloje papasakoja ne tik apie įžymiųjų mokslininkų išradimus, bet ir jų biografijas, nieko nenuslėpus, vaikai sužino daugiau apie technologijas, kuriomis naudojasi kasdien. O taip pat ir pradeda suvokti, kad kiekvienas žmogus vertingas, nepriklausomai nuo jo ypatybių.
Universalioji Tiuringo mašina buvo viena iš pretendentų pergalei ir galiausiai surinko daugiausiai balsų, aplenkusi artimiausią konkurentą, britų automobilį „mini“, 17 procentų. Balsavimą stebėjo Britanijos Mokslo muziejus, kurio atstovas Roger Highfield pavadino įvykį „užgniaužiančiu kvapą“. Balsavimai vyko specialiai tam sukurtoje svetainėje The Great British Innovation.
Priminsime, kad ruošiamasi kurti biografinį filmą apie Alano Tiuringo gyvenimą, kuriame jį vadins britų aktorius Benedict Cumberbatch.
Plačiau: Gay.ru.
Komentarai
Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs
2013-04-03 23:51:00
Genialus matematikas, pagarba jo sviesiam protui ir ka tie atsiprasymai cia bepakeis... Stiprus straipsnis