Apklausa
Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?
Balsų: 338, komentarų: 5
Renginiai
Tarptautinė Tolerancijos diena 11/16 - 11/16
Transseksualų atminimo diena 11/20 - 11/20
Visi renginiai »Atsiuntė werebee, antradienį, 2013.05.21 13:53. Perskaityta 18906 kartus
Pavasarėjant (ir vis nenumaldomai artėjant didžiosioms Gėlių Skleistynėms) Grybų karalystės televizijose ir spaudoje prasidėjo svarstymai apie gėlių teises.
Šeima
„Leisti skleistis ar neleisti – o jei taip, tai kur ir kiek?“ – suko galvas baravykai ir kiti suinteresuoti (bei pabrėžtinai nesuinteresuoti) grybai. Nepritariantieji teigė, kad gėlės – tai tiesiog kažkokie nenormalūs grybai, o jų skleistynės – tai sąmokslas padorių šeimų auginamus grybukus paversti gėlėmis. Kai kurios grybų šešėlyje užaugusios gėlės net buvo linkusios su viskuo sutikti – nežydėti, nekvepėti, būti „nenormaliais grybais“. Kad tik leistų ramiai gyventi ir nelaužytų lapų.
Lietuvoje gi politikai ir paprasti piliečiai panašiu stiliumi diskutuoja dėl LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualių ir translyčių asmenų) teisių.
Vis dėlto diskusijos tonas po truputį keičiasi. Nepaisant perdėm fantastinių argumentų, jau konkrečiau šnekama apie partnerystę ir atrodo, pamažu suvokiama, kad įvairios šeimos egzistuoja. Ne tik ten, kur Eltonas Johnas, Ricky Martinas, Ellen DeGeneress, ar Jody Foster, bet ir čia, mūsų visų Lietuvoje.
<...> Teisė: mitai ir faktai
Mitas: jie jau turi visas įmanomas teises. Faktai: JAV vyriausybės atskaitomybės tarnybos (US Government Accountability Office) duomenimis, susituokę asmenys gauna net 1138 (sic!) įstatyminių teisių. Lietuvoje situacija panaši: tai ne tik šeimos teisės klausimas, bet ir mokesčių teisės, civilinės, baudžiamosios, baudžiamojo proceso, ir turbūt visų teisės šakų ir sričių klausimas. Taigi – apie tūkstantis teisių, besidriekiančių įvairiuose kodeksuose ir įstatymuose. Visos jos yra iš esmės neprieinamos homoseksualiems asmenims, kurie negali susituokti su savo mylimu žmogumi. Ir ne – šiaip bet koks žmogus netinka. Toks požiūris ciniškas, neteisingas ir net nemoralus (nors jį dažnai pasitelkia didieji moralizuotojai).
Mitas: šiais laikais galima apiforminti bet kokį susitarimą, dokumentą ir gauti norimas teises.
Faktai: Kai ką iš tiesų įmanoma perduoti susitarimu: galima sudaryti įgaliojimus, galima surašyti testamentą. Tačiau testamentu negalima perduoti (paveldėti) kartu planuoto vaiko. Įgaliojimu negalima pasirūpinti, kad mylimasis/mylimoji galėtų pateikti ieškinį dėl žalos atlyginimo, jei būsite partrenktas automobiliu girto vairuotojo. Nes įstatymas tiesiog numato tą teisę tik sutuoktiniams. Ir taškas.
Mitas: Europos teisėje kol kas nėra nieko, kas neleistų mums teigti, kad šeima yra tik santuoka.
Faktai: Europos žmogaus teisių teismas šiuo atžvilgiu yra išvystęs gana išamią praktiką: Goodwin v UK (2002) nustatyta, kad teisė į santuoką nepriklauso nuo galėjimo susilaukti vaikų, Berrehab v. Netherlands (ECHR 1988), Koster v The Netherlands (1991); kad kohabitacija (gyvenimas kartu nesusituokus) gali būti pagrindas de facto šeimai, Boughanemi v France (1996); kad tėvo ir vaiko santykis yra šeima, nors tėvas kartu su vaiko motina negyvena, Karner v Austria (2003); kad tos pačios lyties asmenų kohabitacija gali būti šeima, Schalk and Kopf v. Austria (2010); kad valstybės neprivalo priimti nuostatų dėl tos pačios lyties asmenų santuokos (tačiau 12 straipsnis dėl santuokų iš esmės gali būti taikytinas ir tokiai santuokai) ir valstybės pačios pasirenka homoseksualių šeimų narių teisių apsaugos priemones (santuoka ar partnerystė).
Daugiau: Delfi.lt.
Komentarai
Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs
2013-05-21 13:02:53
Tai kad tie patys gėjai daugelis yra broilerių ferma - svarbu, kad būtų vyriškas, plikas, nemanieringas, storas, gauruotas mėsos gabalas su atitinkamu kiekiu centimetrų, visa kita nesvarbu.