Šiuo metu yra prisijungę 20 svečių ir 0 narių Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Visuomeninė Lietuvos LGBT svetainė
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
LGBT paramos grupė

Apklausa

Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 337, komentarų: 5

Reklama



Atsiuntė Oxious, sekmadienį, 2015.01.04 11:12. Perskaityta 12205 kartus

Ne visi gyvūnai turi lytines chromosomas. Iš tiesų sunku suprasti, kodėl daugelis jas turi. Jos padaro lytį visiška loterija, valdoma įsigalėjusios tvarkos, turinčios vienintelį privalumą (paprastai) – palaikyti lyčių santykį lygų. Jei pirmasis jūsų motinos kiaušinėlį pasiekęs spermatozoidas nešė Y chromosomą, esate vyras; jei X chromosomą – moteris.

Lyties pasirinkimasLyties pasirinkimas

Egzistuoja mažiausiai trys skirtingi ir geresni būdai, galintys nulemti jūsų lytį. Pirmasis, tinkamas sėsliems gyvūnams, yra parinkti lytį, atitinkančią fiziologines galimybes. Pavyzdžiui, būti kitos lyties nei jūsų kaimynas, nes jis ar ji tikriausiai bus jūsų partneris.

Pilvakojis moliuskas, kuris didžiuojasi lotynišku Crepidula fornicata pavadinimu, pradeda savo gyvenimą kaip patinas, bet kai nustoja keliauti ir įsitaiso ant uolos, tampa patele; ant jos užšliaužęs kitas patinas ilgainiui taip pat virsta patele; tada užsiropščia trečias patinas ir taip toliau, kol susidaro dešimties ar daugiau moliuskų bokštas, kuriame apatiniai yra patelės, o viršutiniai – patinai. Panašų lyties nustatymo metodą naudoja viena rifų žuvis. Žuvų guotą sudaro daugybė patelių ir vienintelis didelis patinas. Išaugęs iki tam tikro dydžio mėlyngalvis lūpuotis pakeičia savo lytį iš moteriškosios į vyriškąją.

Šis lyties pakeitimas, žuvies požiūriu, itin prasmingas, nes patinas ir patelė patiria visiškai kitokius pavojus ir turi skirtingus privalumus. Didelė patelė gali padėti vos keliais kiaušiniais daugiau nei maža, o stambesnis už kitus patinas kovodamas ir laimėdamas patelių haremą gali susilaukti kur kas daugiau palikuonių. Vadinasi, mažam patinui sekasi blogiau nei mažai patelei, nes jam nepavyksta patraukti savo pusėn jokios partnerės. Todėl poligamijos šalininkai dažnai laikosi tokios strategijos: jei esi mažas, būk patelė; jei didelis – patinas. Apie tokias strategijas galima kalbėti daug. Augant ir vedant palikuonis naudinga būti patele, o kai esi jau pakankamai didelis, kad galėtum vadovauti haremui, pakeisk lytį ir laimėk pagrindinį prizą kaip poligamiškas patinas. Iš tiesų, keista, kad šios sistemos neperima daugiau žinduolių ir paukščių. Beveik suaugęs elnias praleidžia ištisus celibato metus laukdamas progos susikergti, o jo seserys veda jauniklius kasmet.

Antras būdas nulemti lytį yra patikti tai aplinkai. Kai kurių žuvų, krevečių ir roplių lytį lemia temperatūra, kurioje inkubuojamas kiaušinis. Iš šiltų kalakutų kiaušinių prasikala patelės, iš šiltų aligatorių kiaušinių – patinai, iš šiltų ir atvėsusių krokodilų kiaušinių – patelės, iš vidutinių – patinai. (Ropliai yra labiausiai linkę rizikuoti nulemiant lytį. Daugelis driežų ir gyvačių griebiasi genetinių priemonių, bet nors XY iguanos tampa patinais, o XX – patelėmis, XY gyvatės virsta patelėmis, o XX – patinais).

Daugiau Delfi.lt.

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis