Žymūs žmonės, apie kurių homoseksualumą ar biseksualumą negirdėjote
Data: 2015.12.07 09:00
Tema: Kita informacija


Visi galėtume įvardyti bent po keletą žinomų žmonių, kurie yra gėjai, lesbietės ar biseksualai. Bet kuri kaimo močiutė tikrai žino bent jau Ruslaną Kirilkiną ir Roką Žilinską. Kai kurie iš šių žmonių apie save kalba drąsiai ir dažnai, tad yra identifikuojami su savo orientacija.

Pasauliniu mastu taip pat niekam ne paslaptis yra Freddie Mercury istorija, Miley Cyrus prisipažinimas, o po puikaus pernykščio filmo – ir Alano Turingo likimas. Tačiau yra ir keletas labai gerai žinomų žmonių, apie kurių homoseksualumą ar biseksualumą visuomenėje žinoma kur kas menkiau.

Vėžliukus nindzes įkvėpę Renesanso menininkai

Pagrindinių seno gero animacinio filmuko „Vėžliukai nindzės“ (kažkodėl Lietuvos vertėjai pamiršo pridėti, kad jie dar yra paaugliai ir mutantai) veikėjų vardus įkvėpė garsiausi italų Renesanso menininkai – Leonardo da Vinci, Rafaelis, Michelangelo, Donatello ir menkiau žinomas jų mokytojas Splinteris, kurio palikuonis šiuo metu dirba Vilniaus miesto savivaldybės taryboje. Istorija nutyli, ar pagrindinio blogiuko Šrederio vardas kilo nuo tuo metu būsimojo Vokietijos kanclerio Gerhardo Schröderio, vėliau liūdnai pagarsėjusio dėl bendrų su Rusija dujotiekio projektų.

Gandai sklido apie visų keturių vėžliukų krikštatėvių homoseksualumą ar bent biseksualumą. Iš keturių menininkų tie gandai mažiausiai pagrindo turėjo Rafaelio atveju – buvo žinoma, kad jis turėjo meilužę Margheritą Lutti, o vėliau susižadėjo su Maria Bibbiena. Be to, jis vienintelis iš ketveriukės niekada negyveno Renesanso gėjų sostinėje Florencijoje, nors ir dažnai ten lankydavosi.

Leonardo da Vinci biografai laikosi beveik vieningos nuomonės, kad jis buvo homoseksualus. Tai esą įrodo jo užrašai ir kai kurie erotiški vyrus vaizduojantys paveikslai – tokie kaip „Jonas Krikštytojas“. Leonardo taip pat buvo ir oficialiai apkaltintas sodomija 1476 metais.

Michelangelo, garsiosios Dovydo skulptūros autoriaus, „mūza“ buvo italų kilmingasis Tommaso dei Cavalieri. Michelangelo apibūdino Tommaso kaip „mūsų amžiaus šviesą ir pavyzdį visam pasauliui“ ir dedikavo jam apie 30 eilėraščių, kuriuos Michelangelo palikuonys išleido pakeisdami įvardžius moteriškais.

Istorikų teigimu, ketvirtasis „vėžliukas“ Donatello visiškai neslėpė savo homoseksualumo, ir jo draugai tai toleravo. Donatello pasižymėjo tuo, kad sutikdavo mokyti tik ypač gražius vaikinus.

Socialinių ir humanitarinių mokslų klasikai

Johnas Maynardas Keynesas ekonomikai turbūt padarė ne mažiau negu Albertas Einšteinas fizikai – jis buvo pagrindinis šiuolaikinės makroekonomikos kūrėjas. Keyneso homoseksualumas nebuvo paslaptis, ir kai kurie oponentai jo teorijas kritikavo sakydami, kad jos nepakankamai apgalvoja ilgalaikę perspektyvą – Keynesui esą nerūpi, kaip gyvens jo vaikai, mat jis vaikų neturi. Šiek tiek vėliau Keynesas pradėjo žavėtis ir moterimis. Apie vieną iš jų ekonomistas rašė: „Atrodo, kad ją truputį įsimylėjau, bet kadangi ji nėra vyras, man kol kas nepavyko sugalvoti, kokie būtų tinkami tolimesni žingsniai.“

Ludwigas Wittgensteinas, logikos ir kalbos filosofijos genijus, kaip manoma, bijojo prisipažinti esąs homoseksualus ar biseksualus. Greičiausiai todėl, kad dėl savo homoseksualumo viešai nusinuodijo jo vyriausias brolis Rudi, o tėvas uždraudė šeimai minėti brolio vardą. Tačiau yra žinoma, jog studijuodamas Vienoje Wittgensteinas artimai bendravo su keletu vyrų ir lankydavosi gėjų bare.

Daugiau Alfa.lt.

Šis straipsnis yra Visuomeninė Lietuvos
LGBT+ svetainė
https://www.gayline.lt

Šio straipsnio URL:
https://www.gayline.lt/article.php?sid=10166