Atviras politikas Rokas Žilinskas į kapus nusinešė vieną paslaptį
Data: 2017.06.25 10:15
Tema: Kita informacija


„Jis stengėsi gyventi pilna krūtine, save atiduoti kitiems“, – prabilo vilnietė Monika Žilinskaitė. Mirusio parlamentaro Roko Žilinsko sesuo į pasklidusią žinią, kad brolį nualino ŽIV, reagavo santūriai: „Žinomų žmonių gyvenimu mėgstama spekuliuoti.“

„Dar per daug jautru kalbėti apie Roko netektį“, – pokalbio pradžioje ištarė brolio gedinti M.Žilinskaitė, tačiau rado jėgų kalbėti toliau. Vos prieš dvi savaites užgeso 44 metų Seimo nario, buvusio televizijos žurnalisto R.Žilinsko gyvybė – sesers širdį draskantis netekties skausmas nemalšta.

Ji susimąstė – gal jis toks stiprus liks ir visą likusį gyvenimą? „Mes nė vienas nežinome, kiek mums liko gyventi, – atsiduso 39 metų vilnietė. – Esu suaugusi, turiu vaiką, bet brolio man niekas neatstos. Prisimenu, kaip jis mane mažą už rankos vedžiodavo, ir vėliau, kai jau užaugau, buvo man kelrodis.“

<...>

Tragedija privertė kalbėti

Po tragiškos žinios internete ir televizijos laidose pasipylė klausimų ir priekaištų medikams, kodėl jie tokiam jaunam vyrui neįstengė išgydyti plaučių uždegimo. Kritikos strėles medikai atrėmė tyla – taip elgtis juos vertė subtili paciento ligos istorija.

Nuo draugų politikas neslėpė, kad nešioja klastingą virusą, o didžioji visuomenės dalis apie tai nežinojo. „Tai buvo neeilinė situacija.

Jis į ligoninę pakliuvo labai išsekęs, nusilpusiu imunitetu. Iki tol pacientui nebuvo skirti antiretrovirusiniai vaistai, kaip ir nurodo mūsų šalyje iki šiol galiojantis ministro įsakymas. Bet ši tragedija parodė, kad reikėtų pokyčių.

Didelė dalis tokių pacientų, susirgę plaučių uždegimu, išsikapsto. Jei anksčiau jie ir nevartojo vaistų, pradeda tai daryti ir dar ilgai gyvena“, – „Lietuvos rytui“ pripažino medikai, kovoję dėl R.Žilinsko gyvybės ir labai apgailestaujantys, kad ji užgeso.

Žurnalistės kalbinti didelę patirtį turintys gydytojai pripažino, kad tylėti jau nebegalima, nes mirčių ir toliau nebus išvengta. Pasirodo, mūsų šalyje, skirtingai negu daugumoje kitų išsivysčiusių valstybių, ne visiems pacientams, kuriems diagnozuotas Žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV), iš karto skiriami antiretrovirusiniai vaistai. Jie yra kompensuojami.

Tokie medikamentai skiriami atsižvelgiant į imuniteto ribą, kurią rodo CD4 ląstelių skaičius. Bet patyrę, tarptautinėse medikų konferencijose dalyvaujantys gydytojai mano, kad šis metodas jau pasenęs.

„Galbūt R.Žilinsko tragedija ir jūsų publikacija pagaliau paspartins pokyčius, kurie būtini? Tai iš dalies padėtų užkirsti kelią ir viruso plitimui, nes vaistus reguliariai vartojantis žmogus neužkrečia kito“, – vylėsi „Lietuvos ryto“ žurnalistės kalbinti medikai.

Daugiau LRytas.lt.

Šis straipsnis yra Visuomeninė Lietuvos
LGBT+ svetainė
https://www.gayline.lt

Šio straipsnio URL:
https://www.gayline.lt/article.php?sid=11227