Kovingoje LGBT istorijoje – ir staigūs vingiai
Data: 2019.06.16 10:09
Tema: Kita informacija


Judėjimui už homoseksualų teises švenčiant 50-metį šis klausimas tebeskaldo visuomenę, o Europoje susiformavo nauja „geležinė uždanga“. Bet jau netrukus pirmą kūjo smūgį jai gali suduoti Čekija.

Kai grupė policininkų vieną 1969-ųjų birželio naktį įsiveržė į Niujorko bohemiškame menininkų kvartale įsikūrusį barą „Stonewall Inn“, jie net negalėjo įsivaizduoti, kad pasuks istoriją nauja kryptimi. Reidai homoseksualų susibūrimo vietose buvo įprastas dalykas tais laikais, kai įstatymai draudė lytinius santykius tarp tos pačios lyties asmenų.

Už pasiūlymą pasimylėti homoseksualai atsidurdavo kalėjime ir buvo atleidžiami iš darbo, jei viršininkai sužinodavo apie jų kitokią lytinę orientaciją.

JAV valstybės departamentas buvo net įtraukęs homoseksualus į pavojingų asmenų sąrašą kartu su komunistais ir anarchistais. Tačiau tąnakt bare „Stonewall Inn“ pareigūnai susidūrė su pasipriešinimu, kuris virto trijų dienų protestais ir susidūrimais su policija.

Kaip vėliau rašė istorikai, judėjimui už homoseksualų teises tai buvo tas pat, kas Bastilijos šturmas Didžiajai Prancūzijos revoliucijai. Pirmą kartą homoseksualai ne paprašė pagarbos ir lygių teisių, o jų pareikalavo.

Jau kitais metais, siekiant paminėti „Stonewall Inn“ bare kilusias riaušes, Niujorke, Los Andžele, San Fransiske ir Čikagoje įvyko pirmosios homoseksualų eitynės. Šitaip prasidėjo jau 50 metų tebesitęsianti kova už lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų (LGBT) teises.

Daugiau: LRytas.lt.

Šis straipsnis yra Visuomeninė Lietuvos
LGBT+ svetainė
https://www.gayline.lt

Šio straipsnio URL:
https://www.gayline.lt/article.php?sid=12183