Matematinis modelis atskleidžia, kad tos pačios lyties porų santuokos neišvengiamos
Data: 2019.12.09 08:27
Tema: Kita informacija


Stokholmo mokslininkams pirmą kartą pavyko sukurti modelį, kuris gali nuspėti visuomenės nuomonės pokyčius moralės klausimais. Darbas skelbiamas moksliniame žurnale Nature.

Modelis, kurį sukūrė matematikai, psichologai ir sociologai, grindžiamas naujais atradimais moralės psichologijos srityje ir prognozuoja pozicijos moraliniais klausimais pokyčius laike. Tyrimo metu mokslininkai sulygino šias prognozes su duomenimis apie visuomenės nuomonę per paskutiniuosius 40 metų.

Paaiškėjo, kad esmine apibendrintų nuomonių charakteristika tapo argumentai apie tai, kas yra teisinga ir nesukelia žalos kitiems. Nuomonės, grindžiamos kitais moralės „ramsčiais“, naudojamais apibrėžimui kas yra teisingi veiksmai, o kas ne: lojalumas, autoritetas, švarumas, religija – gali sulaukti plačios paramos, tačiau tik neilgame laikotarpyje. Kuo stipresnis vienos ar kitos nuomonės ryšys su argumentais apie teisingumą ir žalos nebuvimą – tuo didesnė tikimybė, kad ši nuomonė įsitvirtins visuomenėje. Be to, kuo stipresnis ryšys – tuo greitesni pokyčiai.

Pasak mokslininkų, tai gali paaiškinti kodėl taip greitai pozityviai pakito nuomonė gėjų ir lesbiečių teisių atžvilgiu. Juk argumentai už tos pačios lyties porų santuokas remiasi teisingumu, o prieštaraujantys argumentai – autoritetu ir religija. Laikui bėgant pastarieji netenka paramos – rašo Naked Science.

Šaltiniai: Nature.

Pagal gay.ru

Šis straipsnis yra Visuomeninė Lietuvos
LGBT+ svetainė
https://www.gayline.lt

Šio straipsnio URL:
https://www.gayline.lt/article.php?sid=12425