Atrasta „gėjų genų“ paskirtis evoliucijoje?
Data: 2008.02.12 14:19
Tema: Įdomybės, pikantiškos naujienos


Neįprastų vyrų studijos Ramiojo vandenyno salose nustebino mokslininkus savo išvadomis apie homoseksualus ir kitas netipines lytiškumo apraiškas. Tyrimai buvo atlikti Samoa salose.

Viena iš išvadų: seksualinis potraukis tos pačios lyties atstovams gali turėti evoliucinę funkciją, nors ankstesnių tyrimų metu to ir nepavyko rasti. Antroji išvada kylanti iš šių tyrimų: psichologai turėtų naujai įverti tai, kad jie laiko transseksualumą (norą būti priešingos lyties žmogumi) sutrikimu.

Tyrimo metu ištirta ženkli vyrų grupė, praktikuojančių seksą su vyrais, kurie paneigia įprastą įsitikinimą, ką reiškia būti „gėjumi“. Šie vyrai sudaro visuotinai socialiai priimtiną klasę Samoa tautoje.

Studijų tikslas - išspręsti mokslinę paslaptį: kodėl homoseksualumas pastoviai egzistuoja pasaulyje? Juk atrodo, kad tai neturi jokios evoliucinės prasmės. Evoliucijos teorija, tai tarsi padidinimo stiklas, pro kurį dauguma mokslininkų tiria charakteringus biologinius bruožus,. Ši teorija sako, kad kiekvienos populiacijos genų rinkinyje (pool) dominuoja reproduktyviausių narių genai. Ir tai nėra keista, nes būtent šie individai plačiausiai paskleidžia savo genus.

Sekant šia logika, gėjų, kurie praktiškai neturi savo palikuonių - tiesiog neturėtų būti. Tačiau jų yra, ir yra tam tikrų požymių, kad jų kilmė yra genetinė. Ir tai reiškia?..

Nemažai mokslininkų diskutuoja, kad tai paaiškinti galėtų, jog bevaikiai homoseksualai papildomai stengiasi padėdami auginant sūnėnus ir dukterėčias. Tai padidina vaikų išgyvenimo tikimybę, ir kada nors jie bus reproduktyvūs. Šios atžalos, nors ir nebūdamos homoseksualios, gali turėti šiek tiek bendrų genų, kurie perduoda homoseksualumą, su savo dėdėm ar tetom. Tokiu būdu užtikrinama, kad „gėjų genai“ bus kiekvienoje kartoje.

Tačiau yra viena problema: ši hipotezė nepasitvirtino ankstesniuose moksliniuose tyrimuose. Keletas tyrimų parodė, kad gėjai nėra ypatingai naudingi savo šeimoms. Tokie rezultatai pasitarnavo priešingam teiginiui, kad homoseksualumas neturi evoliucinės prasmės. Mokslininkai remiantys šį požiūrį teigė, kad homoseksualumas yra nukrypimas, ir jis turi ne daugiau prasmės nei apsigimimas.

Dauguma medikų pritaria požiūriui, kad homoseksualumas nėra sutrikimas. Jis buvo pašalintas iš Amerikos Psichiatrų Asociacijos psichinių sutrikimų vadovo dar 70-aisiais. Transseksualumas arba "lyties identiteto sutrikimas" vis dar yra sąrašuose, nors vadovas sako, kad tai sutrikimas, tik tuomet, kai pacientui sukelia ženklią kančią.

Naujų studijų metu Kanados psichologai siekė patikrinti kai kurias alternatyvias idėjas ir apsilankė Samoa, pakankamai necivilizuotoje žemėje. Tyrėjai sakė, kad studijuodami žmones, kurie gyvena kaip žmonijos „protėviai“, jie tikisi įverti galimas homoseksualumo bei netipinių lytiškumo apraiškų funkcijas evoliucijoje. Idėja, kad gėjai padeda savo giminei, dar vadinama „giminės atrankos“ (kin-selection) hipoteze, galėjo nepasitvirtinti, nes tyrimai buvo atlikti moderniose vakarietiškose visuomenėse. Mokslininkai teigė, kad gėjai gali padėti giminaičiams labiau tradicinėse kultūrose, kurios remiasi gentimis, nes pastarosios dažnai turi tampriau susietas šeimas, o taip pat yra mažiau antigėjiškų nusistatymų, kurie atstumtų homoseksualus. Dar daugiau, tradicinė aplinka yra labiau tinkama studijoms, nes tai panašu į sąlygas, kuriomis žmonija išsivystė.

Vyrai, kurie praktikuoja lytinius santykius su kitais vyrais, yra socialiai priimtini Somao ir yra vadinami fa’a­finais. Psichologai sako, kad kai kurie fa'a-finų bruožai yra svetimi vakarietiškoms homoseksualumo koncepcijoms: pavyzdžiui, jie turi lytinius santykius tik su tais vyrais, kurie laikomi heteroseksualiais, bet ne vienas su kitu. Tačiau jie yra Somoa tai, ką vakariečiai įvardintų kaip gėjus.

Remiantis fa’afinų atsakymais į klausimynus ir lyginant su heteroseksualių Samoa vyrų atsakymais, tyrinėtojai padarė išvadą, kad fa’a­finai skiria „ženkliai“ daugiau pastangų augindami sūnėnus ir dukterėčias. Tyrimai parodė, kad vaikų auginimo veiklą, kuri yra svaresnė fa'a-finų atvejais, sudaro vaikų priežiūra, žaislų pirkimas, mokymas, vaikų supažindinimas su menu ir muzika, kasdieninė priežiūra, švietimo ir gydymo išlaidos.

Tai - pirmasis tyrimas, pateikiantis realius įrodymus „giminės atrankos“ hipotezės spėjimams, kad „androfiliški [gėjai] vyrai turėtų nukreipti daugiau nesavanaudiškų pastangų savo giminei, nei „ginefiliniai [heteroseksualūs] vyrai“,- teigia tyrimo komanda savo ataskaitoje. Dokumentas buvo paskelbtas gegužės mėnesį tyrimų žurnale „Evolution and Human Behavior“. Autoriai Paul Vasey ir jo kolegos iš Lethbridge universiteto Albertoje rašo, kad reikia daugiau studijų šiuo klausimu. Detalesni tyrimai palygintų bevaikius fa'a-finus su bevaikiais ne fa'a-finais.

Kitų tyrimų metu, Vasey ir Nancy Bartlett iš Mount Saint Vincent universiteto Naujojoje Škotijoje, padarė išvadą, kad psichologų transseksualumo vertinimas kaip sutrikimo, bent vaikams, turėtų būti peržiūrėtas. Ryšys tarp homoseksualumo ir transseksualumo, jei toks yra, nėra aiškus, nors kai kurie ekspertai teigia, kad daug berniukų, turinčių „lytiškumo identiteto sutrikimą“, tampa gėjais.

Vasey ir Bartlett rašė, kad fa’a­finai, kuriuos jie apklausė, retai kada prisimindavo, kad jie „kankinosi“ dėl to, kad jautėsi ar elgėsi kaip mergaitės vaikystėje. Tyrinėtojai padarė išvadą remdamiesi šiais ir kitais faktoriais, kad didžiąją dalį „kančios“ sukelia tokių vaikų stigmatizavimas vakarietiškose visuomenėse. Todėl, tyrėjai rašo, kad diagnozė „vaikų lytiškumo identiteto sutrikimas“ nebeturėtų toliau būti šia forma Amerikos Psichiatrų Asociacijos vadovo sąrašuose. Kai kurie gėjų aktyvistai teigia, kad jis turėtų būti išvis pašalintas. Vasey ir Bartlett taip nesiūlo, tačiau rudenį „Biology and Medicine“ žurnale jie rašė: „Nėra pagrįstų įrodymų, kad tarp-lytiškumo (cross-gender) elgsena ar identitetas savaime būtų kančios priežastis“.

Paruošta pagal World Science


Šis straipsnis yra Visuomeninė Lietuvos
LGBT+ svetainė
https://www.gayline.lt

Šio straipsnio URL:
https://www.gayline.lt/article.php?sid=1639