Kai susiremia žmogaus teisės ir religinės laisvės
Data: 2008.06.18 10:08
Tema: Pasaulio įvykiai


Lietuvoje po didelių kančių pagaliau patvirtintas kontraversiškas lygių galimybių įstatymas, kuris religinėms mokykloms suteikia teisę diskriminuoti savo nuožiūra. Akivaizdu, kad Lietuva yra ne pirmoji šalis, kur susiremia žmogaus teisės ir laisvė išpažinti savo tikėjimą. Kaip ši problema sprendžiama konservatyviose religiniu požiūriu JAV?

Paskutiniaisiais metais, kai kurios valstijos patvirtino įstatymus, kurie tos pačios lyties poroms leidžia sudaryti įvairių formų sąjungas. Gėjų poros gali tuoktis Masačiusetse ir Kalifornijoje. Civilinės sąjungos ir partnerystės įteisintos Vermonte, Naujajame Džersyje, Konektikute, Naujajame Hempšyre ir Oregone. Kitos valstijos suteikia labiau ribotas teises.

Ginkluotos šiomis teisinėmis apsaugomis, tos pačios lyties poros meta iššūkius religinių organizacijų, kurios juos atstumia, politikai, teigdami, kad religinių grupių požiūris, kad homoseksuali santuoka yra nuodėmė, negali būti naudojamas, kad pažeistų jų lygias teises. Dabar parapijos mokyklos, „parabažnytinės“ organizacijos, tokios kaip katalikų labdaros ir verslai, kurie atsisako aptarnauti gėjų poras, yra paduodami į teismus – ir kol kas, religinės grupės juos pralaimi. Štai keletas atvejų:

Įvaikinimo agentūros: Katalikų labdaros organizacijos Masačiusetse atsisakė suteikti tos pačios lyties poroms vaikų globą, nors tai leidžia valstijos įstatymai. Po teisminės kovos, kurios metu Senato prezidentas pasakė, kad jis negali remti įstatymų pakeitimų, kurie „atleistų nuo atsakomybės dėl diskriminacijos“. Todėl 2006 metais katalikų labdaros organizacijos pasitraukė iš įvaikinimo veiklos.

Apgyvendinimas: Niujorke, Yeshiva Universiteto Alberto Einšteino Medicinos kolegijoje, mokykloje, kurią globoja žydai ortodoksai, tos pačios lyties poroms nebuvo leista apsigyventi vedusių porų bendrabutyje. Tačiau 2001 metais Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad universitetas pažeidė Niujorko draudimą dėl lytinės orientacijos diskriminacijos. Dabar universitetas nebedraudžia tos pačios lyties poroms apsigyventi bendrabučiuose.

Parapijos mokyklos: Kalifornijoje Liuteronų aukštoji mokykla, protestantų mokyklą Wildomare, traktuoja homoseksualumą kaip nuodėmę. Po to kai mokykla laikinai pašalino dvi merginas, kurios tariamai turėjo lesbietiškų santykių, šių mergaičių tėvai padavė mokyklą į teismą. Jie teigė, kad mokykla pažeidė valstijos pilietinių teisių aktą, kuris saugo gėjus ir lesbietes nuo diskriminacijos. Bylą nagrinėja valstijos teisėjas.

Medicinos paslaugos: Krikščionis ginekologas North Coast Moterų priežiūros medicinos grupėje Vistoje, Kalifornijoje, atsisakė savo pacientei atlikti in-vitro apvaisinimą, nes ši palaikė lesbietiškus santykius. Gydytojas teigė, kad tai pažeistų jo religinius įsitikinimus. (Gydytojas nukreipė pacientę pas savo kolegą, kuris sutiko atlikti procedūrą). Moteris kreipėsi į teismą, remdamasi valstijos pilietinių teisių aktu. Kalifornijos Aukščiausiasis Teismas išklausė žodinius argumentus 2008 metų gegužės mėnesį ir teisės ekspertai mano, kad moters teisė į gydymą triumfuos prieš gydytojų religinius įsitikinimus. Vienas teisėjas pasiūlė, kad gydytojas tiesiog pakeistų savo veiklos pobūdį.

Psichologinės paslaugos: Psichikos sveikatos konsultantė Šiaurės Misisipėje atsisakė suteikti terapijos paslaugas moteriai, kuri norėjo pagerinti savo lesbietiškus santykius. Konsultantė teigė, kad tai darydama ji pažeistų savo religinius įsitikinimus. Konsultantė buvo atleista iš darbo. 2001 metais JAV Apeliacijų Teismas pritarė darbdavio pozicijai ir nurodė, kad darbuotojo religiniai įsitikinimai negalėjo būti užtikrinti nesukeliant perdėtų pernelyg didelių vargų kompanijai.

Valstybės tarnautojai: Tarnautojas Vermonte atsisakė atlikti civilinės sąjungos ceremoniją, po to kai valstija jas legalizavo. Vermonto Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad jis neprivalo atlikti šių ceremonijų, nes yra kiti valstybės tarnautojai, kurie tai atliks. Tačiau teismas nurodė, kad dėl religinių įsitikinimų darbuotojai negali diskriminuoti tos pačios lyties porų.

Įvaikinimo paslaugos: Tos pačios lyties pora Kalifornijoje pateikė prašymą „Adoption Profiles“, internetinių paslaugų įmonei Arizonoje, kuri naujagimiams suranda įtėvius. Poros prašymas buvo atmestas dėl kompanijos savininkų religinių įsitikinimų. Pora kreipėsi į federalinį San Francisko teimą. Byla baigėsi abipusiu sutarimu, kuomet įvaikinimo agentūra patvirtino, kad savo paslaugų nebeteiks Kalifornijoje.

Vedybų paslaugos: Tos pačios lyties pora iš Albuquerque paprašė fotografės Elaine Huguenin įamžinti jų priesaikos ceremoniją. Fotografė atsisakė sakydama, kad krikščioniškas tikėjimas jai neleidžia pritarti tos pačios lyties ceremonijoms. Pora pateikė ieškinį ir Naujosios Meksikos Žmogaus teisių Komisija pripažino fotografę kalta dėl diskriminacijos bei įpareigojo sumokėti 6600USD kompensaciją lesbiečių porai.

Vedybų infrastruktūra: Metodistų organizacija iš Naujojo Džersio atsisakė išnuomoti savo paplūdimio paviljoną lesbiečių porai, kuri ten norėjo surengti savo civilinės partnerystės ceremoniją. Pora užpildė skundą ir kreipėsi į Pilietinių Teisių Naujojo Džersio skyrių. Skyrius nurodė, kad paplūdimio nuosavybė yra atvira viešam naudojimui, todėl metodistų grupė negali diskriminuoti homoseksualių porų dėl jų panaudojimo. Tuo tarpu Aplinkos Apsaugos departamentas atšaukė dalį mokestinių lengvatų šiai organizacijai. Byla tęsiasi.

Jaunimo grupės: Berklio miestas Kalifornijoje pareikalavo, kad jūrų skautai (dukterinė skautų organizacija) formaliai sutiktų nediskriminuoti homoseksualų mainais į nemokamą vietą laivui miesto uoste. Jūrų skautai kreipėsi į teismą, teigdami, kad tai pažeidžia jų tikėjimą ir pirmosios pataisos teisę į laisvę bendrauti su panašiai manančiais žmonėmis. 2006 metais Kalifornijos Aukščiausiasis Teismas nepatenkino šios jaunimo grupės ieškinio. San Diege skautai prarado galimybę naudotis miesto vandens parku dėl tos pačios priežasties. Nors šie atvejai tiesiogiai neįtraukia tos pačios lyties porų, jie nurodo tendenciją ateities konfliktuose, jei, pavyzdžiui, religinės ar parapijinės organizacijos norėtų uždrausti homoseksualams dirbti mokytojais vasaros stovyklose. 2008 metais Apeliacinis Teismas paprašė Kalifornijos Aukščiausiojo Teismo peržiūrėti skautų nuomos sutartis. Tuo tarpu Filadelfijos merija atšaukė pastato nuomą skautų organizacijai už 1 dolerį.

Mokyklos: 2006 dvi šeimos iš Leksingtono Masačiusetse federaliniam teismui pateikė ieškinį prieš Estabruko pradinę mokyklą, kurią lanko jų antrokai. Jie teigė, kad knyga „Karalius ir karalius“ (pasaka apie du įsimylėjusius ir susituokusius princus) yra seksualinio ugdymo dalis be tėvų sutikimo ir pažeidžia jų pilietines teises bei valstijos įstatymus. CNN laidos metu vienas iš tėvų sakė: mes manome, mūsų vaikai neturėtų būti supažindinami su homoseksualiomis temomis. Problema yra tai, kad romantiškas ryšys tarp dviejų vyrų yra pristatomas mano septynerių metų vaikui kaip nuostabus, geras ir normalus“. Teisėjas atmetė ieškinį nurodydamas, kad „įvairovė yra mūsų tautos išskirtinumas“.

Pagal National Public Radio paruošė Oxious

Šis straipsnis yra Visuomeninė Lietuvos
LGBT+ svetainė
https://www.gayline.lt

Šio straipsnio URL:
https://www.gayline.lt/article.php?sid=1979