Kokią psichologinę pagalbą Lietuvoje gali gauti homoseksualus žmogus?
Data: 2009.10.08 10:00
Tema: Sveikata


Ieva Bieliauskienė, psichologė - psichoterapeutė

Pasaulyje mokslo tyrimai, nagrinėjantys homoseksualių žmonių psichologinę būseną, atliekami jau daug metų. Nustatyta, kad homoseksualumas nesusijęs su kokiais nors psichikos sutrikimais, taigi jis nebelaikomas liga – dar 1973 m. tai patvirtino Amerikos psichiatrų asociacija, o vėliau jis išbrauktas ir iš Tarptautinės ligų klasifikacijos (ICD-10). Tačiau vėlesni tyrimai parodė, jog homoseksualūs žmonės patiria daugiau psichologinio streso, įtampos bei dažniau nei heteroseksualūs turi minčių apie savižudybę – tai ypač būdinga paaugliams, kurie ima suvokti, jog yra kitokie, nei dauguma jų bendraamžių. Kokios psichologinės pagalbos jie gali tikėtis Lietuvoje?

Pirmiausia – trumpai apie psichikos sveikata besirūpinančius specialistus.

Psichiatras - tai gydytojas, diagnozuojantis ir medikamentais gydantis psichikos ligas. Kaip jau minėjau, homoseksualumas jau seniai nebelaikomas liga, todėl gydytojas psichiatras homoseksualiam žmogui, kaip ir heteroseksualiam, reikalingas tik tuo atveju, jei jis suserga psichoze, sunkia depresijos ar nerimo forma, kitu rimtu psichikos sutrikimu. Psichiatrai valstybinei sveikatos apsaugos sistemai priklausančiuose psichikos sveikatos centruose socialiai apdraustuosius konsultuoja nemokamai, tačiau privačiuose jų konsultacijos mokamos.

Psichologas - tai specialistas, turintis nemedicininį universitetinį išsilavinimą. Jis neskiria vaistų, o suteikia pagalbą pokalbiu, meno priemonėmis. Konsultacijų metu psichologas skatina kalbėti apie kilusius sunkumus, padeda juos geriau suprasti, rasti išeičių ir taip įveikti ištikusią krizę, geriau pažinti save, sumažinti įtampą ir nerimą. Psichologai taip pat dirba valstybiniuose psichikos sveikatos centruose, kur jų konsultacijos nemokamos. Visgi ši sistema turi keletą trūkumų: visi besikreipiantys pirmiausia turi apsilankyti pas psichiatrą, išrašantį siuntimą pas psichologą; pacientų skundai yra įrašomi į jų ligos istorijas, saugomas įstaigoje; psichologo konsultacijos dažnai tenka laukti pakankamai ilgai. Tačiau yra nemažai privačių psichologinio konsultavimo centrų. Juose galima konsultuotis be siuntimų ir anonimiškai, tačiau jų paslaugos mokamos.

Psichoterapeutai – tai psichologai arba gydytojai, baigę dar ir papildomas psichoterapijos studijas. Jie gali padėti išpręsti ir tas problemas, kurios yra gilios, nuolat besikartojančios, dažnai žmogų kamuojančios nuo pat vaikystės. Aptariant šias problemas, nagrinėjant vaikystės prisiminimus, sapnus, piešiant žmogus ima geriau pažinti savo jausmus, poreikius, labiau juos priimti, ir taip gali gyventi visavertiškesnį gyvenimą. Deja, psichoterapinė pagalba Lietuvoje šiuo metu nebeapmokama ligonių kasų (išskyrus keletą skyrių, veikiančių psichiatrijos klinikose), todėl psichoterapeutai dirba privačiuose centruose ar kabinetuose ir jų pagalba mokama – konsultacija dažniausiai kainuoja 50 – 100 lt.

Homoseksualūs žmonės gali nuogąstauti, jog specialistas, į kurį jie kreipsis, atskleidus savo seksualinę orientaciją reaguos priešiškai, juos atstums. Iš tiesų dauguma psichologų bei psichoterapeutų homoseksualią orientaciją laiko natūraliu dalyku ir su homoseksualiu žmogumi dirba taip pat, kaip ir su heteroseksualiu – stengdamiesi suprasti jų sunkumus, padėti geriau suprasti, priimti ir vystyti įvairias savo asmenybės puses. Todėl kreipiantis pagalbos nereikėtų slėpti savo seksualinės orientacijos, nes tada tampa neįmanoma kalbėti apie labai didelę ir svarbią savo gyvenimo dalį – įsimylėjimą, artimus santykius, poreikį slėpti savo asmeninį gyvenimą, įtampą dėl visuomenės priešiškumo.

Tuo tarpu katalikiškose organizacijose dirbantys psichologai ir psichoterapeutai, kurių profesinės pažiūros yra glaudžiai susijusios su jų religinėmis nuostatomis, kartais tiki, jog homoseksualumas yra nenormalus ir vengtinas reiškinys, todėl homoseksualus žmogus turi atsisakyti seksualinių santykių arba stengtis tapti heteroseksualiu. Tokį požiūrį jie grindžia tuo, kad keletoje Biblijos tekstų homoseksualūs santykiai yra smerkiami (vis dėlto dar vyksta diskusijos apie tai, ar iš tiesų tose Biblijos ištraukose kalbama būtent apie homoseksualumą). Todėl tiems žmonėms, kuriems susilaikymo nuostata nepriimtina, rekomenduočiau kreiptis į su religinėmis organizacijomis nesusijusius specialistus. Nereikėtų baimintis, jog specialistui Jūsų patikėtos paslaptys bus paviešintos – psichikos sveikatos specialistai vadovaujasi griežtomis etikos taisyklėmis, draudžiančiomis skelbti klientų jiems patikėtą informaciją, o šių taisyklių sulaužymas gali kainuoti jiems karjerą.

Ir pabaigai - apie seksualinės orientacijos keitimą: šiuolaikinis mokslas iki šiol nenustatė tikrųjų homoseksualumo priežasčių, todėl teigti, kad seksualinę orientaciją galima keisti gydymo metodais, būtų per drąsu. Dažniausiai galintys gydyti homoseksualumą vėlgi skelbiasi su tikėjimo organizacijomis susiję psichoterapeutai, tačiau duomenys apie „išgydytus“ žmones yra nepatikimi. Psichoterapija gali tik padėti žmogui pažinti savo tikrąją seksualinę orientaciją, o ne ją keisti. Dauguma psichologų ir psichoterapeutų gali pasiūlyti savo pagalbą priimant savo homoseksualią orientaciją ir ieškant būdų su ja gyventi kuo visavertiškesnį ir prasmingesnį gyvenimą. Todėl linkiu drąsos ieškoti pagalbos tada, kai jos išties reikia.


Šis straipsnis Tolerantiško jaunimo asociacijos vykdomo projekto „Struggle for yourself-for Lgbt rights“ vienas iš veiklos rezultatų. Projektą remia Nyderlandų karalystės ambasada Vilniuje.

Šis straipsnis yra Visuomeninė Lietuvos
LGBT+ svetainė
https://www.gayline.lt

Šio straipsnio URL:
https://www.gayline.lt/article.php?sid=3398