XVI. Terminų žodynėlis
Data: 2011.05.04 16:09
Tema: Kita informacija


Diskusijoms homoseksualumo tema dažnai kliudo diskusijos partnerių nevienodas terminų suvokimas. Todėl pabandėme iš įvairių šaltinių surinkti ir apibendrinti dažniausiai naudojamus terminus susijusius su homoseksualumu.

Homoseksualas – žmogus, jaučiantis seksualinį ir emocinį potraukį tos pačios lyties žmonėms. Homoseksualūs vyrai vadinami gėjais, homoseksualios moterys – lesbietėmis.
Biseksualas – moteris arba vyras, jaučiantis seksualinį bei emocinį potraukį abiejų lyčių žmonėms.
Atsiskleidimas – procesas, kurio metu asmuo pajunta, pripažįsta sau ir pasako aplinkiniams apie savo netradicinę seksualinę orientaciją.
Seksualinė orientacija – žmogaus asmenybės savybė, nusakanti jo seksualinį ir emocinį potraukį vienai ar kitai lyčiai.
Homofobija – baimė ir neapykanta homoseksualiems ar biseksualiems žmonėms.
Lytis – visuma požymių, kurie skiria vyrą nuo moters. Lyties apibrėžimą galima skaidyti į du: biologinė lytis ir lyties identitetas.
Biologinė lytis – lytis, kurią padeda identifikuoti fiziniai požymiai: genitalijos, krūtys, kūno ir veido plaukuotumas, balso tembras ir pan.
Lyties identitetas – ta žmogaus lytis, kurios jis jaučiasi esąs (nebūtinai sutampa su biologine lytimi).
Lyties išraiška – visuma požymių, kuriais asmuo demonstruoja savo pasirinktą lytį (nebūtinai sutampančią su biologine lytimi). Pvz., lytinių organų ar krūtų slėpimas (didinimas), dirbtinių veido plaukų priauginimas, griežtai vyriškų (moteriškų) drabužių dėvėjimas ir t. t.
Transseksualas – žmogus, kuris jaučiasi turįs kitokią lytį nei jo biologinė lytis. Dažniausiai tokie žmonės siekia arba bent jau nori lyties keitimo operacijos.
Transvestitas – žmogus, mėgstantis atrodyti kaip priešingos lyties atstovas dėl pramogos, pasirodymo ar kitų priežasčių, kurios nėra susijusios su seksualiniu identitetu.
Sodomija – terminas, reiškiantis religijai nepriimtinas sekso formas. Skirtingais laikotarpiais sodomija buvo vadinami ne tik homoseksualūs santykiai, bet ir analinis bei oralinis seksas, ar net seksas tarp krikščionių ir pagonių. Pavadinimas kilo iš biblinio Sodomos miesto pavadinimo, nes Viduramžių teologai manė, kad šio miesto gyventojus Dievas išnaikino už homoseksualius santykius.
Partnerystė – dviejų žmonių teisiškai apibrėžta sąjunga, turinti siauresnį teisių kiekį nei santuoka.
Žmogaus teisės – tai laisvės ir galimybės, kurias privalo turėti kiekvienas žmogus jau vien tik todėl, kad yra žmogus. Į žmogaus teisių rinkinį įeina ir nediskriminavimo principai, kurie neleidžia asmens teisių riboti ir dėl jo seksualinės orientacijos.


Šis straipsnis Tolerantiško jaunimo asociacijos vykdomo projekto „Kovok už save - už LGBT teises“ vienas iš veiklos rezultatų. Projektą remia Nyderlandų Karalystės ambasada Vilniuje ir Nyderlandų karalystės užsienio reikalų ministerija


Gayline.lt pastaba. Savo skaitytojams siūlome dar vieną straipsnį iš straipsnių ciklo. Bus tęsinys.

Kiti straipsniai:
I. Pagrindiniai dalykai, kuriuos turite žinoti apie homoseksualumą
II. Ar aš gėjus/lesbietė?
III. Homoseksualumo fazės
IV. Ar atskleisti savo homoseksualumą?
V. Tu ir tavo šeima
VI. Tavo santykiai su bendraamžiais
VII. Tavo santykiai su mokytojais ir mokyklos psichologu
VIII. Homoseksualumo istorija iki šių dienų
IX. Homoseksualios šeimos
X. Homoseksualumas ir religija
XI. Tavo sveikata
XII. Antros pusės paieškos
XIII. Gyvenimas šalyse, kuriose LGBT teisės išplėtotos
XIV. Homoseksualumas ir pedofilija
XV. Homoseksualumas ir viešoji nuomonė


Šis straipsnis yra Visuomeninė Lietuvos
LGBT+ svetainė
https://www.gayline.lt

Šio straipsnio URL:
https://www.gayline.lt/article.php?sid=5418