Patyčios vaikystėje psichinę sveikatą žaloja labiau nei vaikų išnaudojimas
Data: 2015.05.05 09:31
Tema: Kita informacija


Ilgamečiai tyrimai aptiko, kad patyčios vaikystėje palieka žiaurius randus, rimtesnius nei suaugusiųjų nepriežiūra ar vaikų išnaudojimas.

Kažkada mokyklos nepastebėdavo ar net teigdavo, kad patyčios „užgrūdina asmenybę“, tačiau dabar požiūris keičiasi. Warwick Universiteto profesorius Dieter Wolke mano, kad dar laukia tolimas kelias, kol pripažinsime patyčių pasekmių rimtumą ir kiek ilgai jos trunka.

Wolke apibendrino Avon longitudinio tėvų ir vaikų tyrimo (ALSPAC) Didžiojoje Britanijoje ir Great Smoky Mountain tyrimo (GSMS) JAV duomenis, kad išsiaiškintų kaip vaikystės potyriai paveikė daugiau nei 5000 dabar jau pilnamečių paauglių. Abeji tyrimai pradėti dar 1990-aisiais.

Netinkamas elgesys su ALSPAC tyrimo dalyviais buvo fiksuojamas, kol jie sulaukė devynerių. Tuomet psichologijos magistrantai vaikų klausė apie patyčias, kai jiems buvo 8, 10 ir 13 metų. Sulaukus 18 metų jų psichinę sveikatą tikrino naudodamiesi standartinėmis apklausomis. GSMS tyrime dalyvių apie patirtį klausė jiems esant nuo 9 iki 16 metų, o po to vertino šiems esant nuo 19 iki 25-ių. Tyrimų rezultatai paskelbti žurnale The Lancet Psychiatry .

„Psichinės sveikatos pokyčiuose ieškojome polinkio į nerimą, depresiją ar savižudybę“, sakė Wolke. „Rezultatai parodė, kad patyrusieji patyčias labiau kentėjo nuo psichinės sveikatos problemų nei tie, su kuriais buvo elgiamasi netinkamai. Tiek patyčios, tiek netinkamas elgesys padidino bendrą psichines sveikatos problemų, nerimo bei depresijos riziką abejose grupėse“.

Netinkamas elgesys buvo apibrėžiamas kaip „psichologinis, emocinis smurtas ar seksualinis išnaudojimas arba akivaizdžiai netinkamas auklėjimas“, toks kaip mušimas ar dažnas rėkimas.

Tyrime pabrėžiama: „netinkamas elgesys su vaikais yra globali problema, kuria jau daugiau kaip šimtmetį susirūpinę didelių pajamų šalys“. Yra žinoma, kad toks elgesys turi rimtas fizines bei psichines pasekmes, o patyčios buvo dar mažai tirtos. Tačiau patyčios turi dar didesnė įtaką visoms pasekmėms – GSMS tyrimo dalyviai patyrę patyčias, beveik 5 kartus dažniau kenčia nuo nerimo nei tie, su kuriais buvo netinkamai elgiamasi. Nenuostabu, kad patyčios dažnesnės nei netinkamas elgesys: tarp tyrimo dalyvių 36.7% patyrė patyčias ir 15.5% netinkamą elgesį (7% patyrė ir tai, ir tai). Jei pasekmės tokios rimtos kaip numato Wolke išvados, jų įtaka psichinei sveikatai labai didelė.

„Patyčios nėra neišvengiama tapimo suaugusiuoju dalis, jos sukelia ilgalaikes pasekmes“, sako Wolke. „Svarbu mokykloms, sveikatos priežiūros institucijoms ir kitoms įstaigoms dirbti kartu, kad sumažintų patyčias ir jų sukeliamas pasekmes“.

Pernai Wolke naudodamasis ALSPAC tyrimo duomenimis Pediatrics žurnale rašė apie patyčių iš karto sukeliamas problemas, pvz. miego sutrikimus (parasomnijas): košmarus, vaikščiojimą miegant. Nuolatinės patyčios du kartus padidina miego sutrikimų tikimybę, ir net trumpalaikės patyčios turi akivaizdų poveikį.

Visuose tyrimuose buvo kontroliuojami iš ankstiniai faktoriai, kurie galėtų turėti įtakos psichinės sveikatos rezultatams bei patyčių tikimybei.

Šaltinis IFL Science!.





Šis straipsnis yra Visuomeninė Lietuvos
LGBT+ svetainė
https://www.gayline.lt

Šio straipsnio URL:
https://www.gayline.lt/article.php?sid=9633